Hubert Salwarowski

zwiń

Należy do grona najwybitniejszych pianistów polskich młodego pokolenia. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2002 w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach pianistycznych w Dusznikach - Zdroju (T. Szebanowa), Accademii Musicale Chigiana w Sienie - Włochy (P. Badura-Skoda, M. Campanella, oraz J. Achucarro), Buckow i Puigcerdzie (O. Yablonskaya). Jest absolwentem The Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie będąc stypendystą szkoły studiował 2 lata w klasie mistrzowskiej prof. Oxany Yablonskiej (studia podyplomowe) i otrzymał dyplom w maju 2004r. Następnie – będąc stypendystą Ministerstwa Kultury „Młoda Polska” – kontynuował naukę w Letniej Akademii Wyższych Studiów Gry Fortepianowej w Merano (Włochy) pod kierunkiem Prof. Dr. Lwa Natochennego.
 
hubert_salwarowski.jpg
Jest laureatem czołowych nagród konkursów krajowych i zagranicznych, w tym: I   na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Puigcerda - 2003,I   na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym na fortepian z  orkiestrą w Cantu (Włochy) – 2001,  Laureat Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej Słupsku - 1999,  I   na Międzynarodowym Konkursie im. Marii Canals w Barcelonie – 1995. 
 
Występuje z recitalami i koncertami, m.in. na Festiwalach:  „Do-Re-Mi” – Łódź, „Tydzień Talentów” – , Międzynarodowy Festiwal, „Muzyka i Architektura” – , Międzynarodowy Festiwal Letni - Busko Zdrój,Międzynarodowy Festiwal Pianistyki Polskiej – Słupsk, Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” - Wrocław, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski - Duszniki Zdrój i Mariańskie Łaźnie, Festiwal Flandryjski – Belgia, Festiwal Letni w Toledo i Puigcerda, Festiwal Pianistyki – Gandia (Hiszpania), Międzynarodowy Festiwal Krajów Nadbałtyckich „Probaltica”, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Meranofest” w Merano – Włochy.
 
Jako solista z orkiestrą debiutował w wieku lat 17-tu i od tego czasu współpracuje z orkiestrami w Polsce i za granicą, m.in. występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia, a także koncertował w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Egipcie, Belgii, Austrii, Niemczech, na Tajwanie, i w USA, otrzymując pochlebne recenzje. Nagrywa dla Radia i Telewizji.
 
Był stypendystą Towarzystwa im. F. Chopina, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Sztuki (czterokrotnie), oraz Prezydenta Miasta Katowice.
 

Emanuel Salvador

zwiń

Urodzony w 1981 roku występował już jako solista i muzyk kameralny w wielu ważnych miejscach, m.in. w St.Martin-in-the-Fields and Southwark Cathedral (Londyn), Philharmonic Hall (Uralsk - Kazachstan), Gulbenkian Auditorio 2, Rivoli Theatre i Centro Cultural de Belém (Portugalia), Codarts' Muziksaal (Rotterdam), Teatro Universitario UANL i Teatro Ocampo (Meksyk), Opolskiej Sali Filharmonii, Adana Symphony Hall (Turcja), Lubelskiej Sali Filharmonii, Principe Filipe Hall i Centro de las Artes Escenicas y de la Musica (Hiszpania), Kościele Św. Antoniego (Rzym), Palatin Kulturzentrum i Fruchthalle (Niemcy) oraz Manoel Theatre (Malta). Został uhonorowany kilkoma nagrodami, takimi jak: pierwsza na konkursach Isolde Menges (RCM) i Beckenham Festival; Barbirolli Memorial i Wolfson Foundation; druga w konkursie Jovens Musicos; wyróżnienie na międzynarodowym konkursie Julio Cardona (Portugalia); stypendium naukowe Gulbenkian Foundation (2000-2003); dotacja Instituto Camoes (2008-2009). 
 
W 1999 Emanuel ukończył Artave (specjalistyczna szkoła muzyczna) jako najlepszy student roku. W tym czasie studiował u Costy Santosa, Sergeia Aroutiouniana oraz Yakowa Marra. emanuel_salvador_2_1.jpgPóźniej przeprowadził się do Londynu, gdzie w Guildhall School of Music and Drama, studiując w klasie prof. Johna Glickmana, uzyskał tytuł licencjata, a następnie w Royal College of Music w klasie dr Felixa Andrievskyego - tytuł magistra sztuki (ze specjalizacją muzyka koncertującego). Inni profesorowie, u których kształcił się Emanuel Salvador to Ulf Hoelscher, Alberto Lysy, Vadim Brodsky, David Takeno, Gerardo Ribeiro oraz Ilya Grubert.
 
Jako solista Emanuel koncertował z takimi orkiestrami jak Artave, Orquestra do Norte, Clássica da Madeira; Çukurova State Symphony, Sinfonica UANL oraz Camara de Morelos; zespoły symfoniczne w Białymstoku, Lublinie, Opolu, Kaliszu i Wałbrzychu; Rotterdam Ensemble, Orchestra da Camara Fiorentina, Nonesuch, Vitalis, Skolia, Moreley College, Newbury Symphony i Nuova Amadeus, pod batutą takich dyrygentów jak Ferreira Lobo, Roberto Beltran, Philippe Bender, Boguslaw Dawidow, Felix Carrasco, Volker Schmidt-Gertenbach, Federico Garcia Vigil, Byron Fidetzis, Bartosz Żurakowski, Chris Dawe, czy Massimo Scapin. Brał udział w festiwalach takich jak: Gaia International, Encontros da Primavera, Gaia oraz O violino por… (Portugalia), Proms in St. Judes oraz Ampthill (Anglia), International String Orchestra Festival (Malta), Eternal Spring Chamber Music Festival (Meksyk) oraz Guimaraes Europejska Stolica Kultury 2012. Niektóre jego wystepy były nagrywane przez Radio Portugalskie oraz Khabar TV (Kazachstan).?Koncert skrzypcowy Joaquima dos Santos został napisany dla Emanuela i zagrany przez niego po raz pierwszy we Włoszech i Portugalii. To premierowe wykonanie zostało nagrane i wydane w 2005. Koncert skrzypcowy Karla Fioriniego, również napisany dla Emanuela, miał swoją premierę w Rotterdamie, Portugalii, na Malcie i został nagrany w Polsce.
 
Emanuel jest czynnym muzykiem kameralnym i brał udział w kursach mistrzowskich u Bernarda Greenhouse'a (Beaux Arts), z triami  Florestan i Peabody oraz kwartetami Borodin, Takacs i Vellinger. Był członkiem i założycielem tria fortepianowego Vianna da Motta, z którym koncertował w Anglii i Portugalii oraz nagrał CD dla wydawnictwa Centro Atlântico. W 2003 roku założył duet skrzypce-harfa z Ieuan'em Jones'em, z którym regularnie koncertuje w  Anglii.
 
emanuel_salvador_1.jpgOd września 2005 Emanuel jest koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. W czerwcu 2006 grał solo w projekcie Gulbenkian Foundation - Uma Pequena Flauta Mágica (Lizbona), a w 2009 był gościnnym koncertmistrzem Seoul Classical Players (Korea Południowa).
 
Emanuel gra na tonalnej kopii instrumentu Guarnerius del Gesu, wykonanej przez Martina Schleske (Monachium, 2004).
 
Koncerty
 
Koncert Kameralny
05 października 2012r.
 
Koncert Symfoniczny
01 czerwca 2012r.

Emilia Goch Salvador

zwiń

Emilia Goch Salvador w 2005 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie altówki Prof. Dominika Rutowskiego. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Szczecin, otrzymała również nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w dziedzinie sztuk muzycznych. W 2008 roku założyła kameralną orkiestrę smyczkową Baltic Neopolis Orchestra, którą kieruje do dziś. Jest również prezeską Stowarzyszenia Baltic Neopolis Orchestra – jednej z najprężniej działających organizacji pozarządowych w dziedzinie kultury w Polsce. Jako solistka i kameralistka współpracowała z takimi artystami, jak: Bartłomiej Nizioł, Vasko Vassilev, Marcelo Nisinman, Carmine Lauri, Tomasz Daroch, Tomasz Tomaszewski, Sandor Javorkai, Bartosz Bryła, Kevin Kenner, Roman Jabłoński, Maria Machowska. W latach 2005-2018 współpracowała z licznymi zespołami i orkiestrami, m.in.:Deutsche Oper Solisten, Covent Garden Soloists, Covent Garden Opera House, Symphony Orchestra of India, V4- Visegrad quartet oraz Pruska Orkiestra Kameralna. Z tymi zespołami koncertowała w prestiżowych salach koncertowych m.in. w Indiach, Norwegii, Estonii, Niemczech, Danii, Czechach, Grecji, Singapurze, Tajlandii, Malezji i Wietnamie i na Filipinach. W latach 2012- 2015 współpracowała z teatrem Sadler’s Wells w Londynie gdzie jako kameralistka brała udział w dwóch międzynarodowych produkcjach „Sutra”, „Orbo Novo”.W roku 2016 razem z Baltic Neopolis Orchestra wzięła udział w prestiżowej trasie po krajach Azji Południowo-Wschodniej TOYOTA CLASSICS TOUR. Dokonała licznych nagrań płytowych z Baltic Neopolis Orchestra oraz z Baltic Neopolis Quartet. W 2017 roku, z nowym kameralnym zespołem Baltic Neopolis Virtuosi odbyła tournee koncertowe w Chinach i Japonii. W 2016 roku rozpoczęła współpracę z portugalskim kwartetem smyczkowym Guimaraes String Quartet, z którym regularnie koncertuje. Kwartet w 2017 roku zaproszony został na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny do Makao (Chiny) oraz na koncerty w Niemczech i Polsce (m.in. do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu). Ponadto zespół regularnie koncertuje w Portugalii. Emilia Goch Salvador od 2019 roku prowadzi kursy mistrzowskie dla altowiolistów w rodzinnym Szczecinie oraz Guimaraes w Portugalii.

 

emilia_goch_salvador.jpeg

Wolfram Schmitt-Leonardy

zwiń

Jest jednym z najbardziej znanych pianistów swojej generacji. Zdobył liczne najwyższe nagrody na prestiżowych konkursach pianistycznych (między innymi na Międzynarodowym Konkursie im. S. Rachmaninowa).
 
Jest chętnie zapraszanym solistą przez takie orkiestry, jak: Berliner Symphoniker, St. Petersburger Philharmoniker, Rundfunksinfonieorchester Sloweniens, der Philharmonie Hungarica, Philharmonie Klausenburgs, Philharmonie de Lorraine, Staatsphilharmonie Rheinland – Pfalz, Südwestdeutschen Philharmonie Konstanz, Philharmonie Brasov, Philharmonie Temeswar, Philharmonie Sibiu, Malaysian Symphonic Orchestra i wiele innych.
 
Grał również w wielu renomowanych zespołach kameralnych, takich jak: Melos Quartett, Amati Quartett, czy Stuttgarter Blaserquintett.
 
Można go usłyszeć w znanych salach koncertowych, takich jak: Filharmonia Berlińska, Filharmonia w St. Petersburg, Filharmonia w Ljublijanie oraz na wielu ważnych międzynarodowych festiwalach muzycznych, jak Berliner Festwochen, na Festiwalu Białe Noce w St. Petersburgu, Mozartfest Schwetzingen, Musikfestspiele Saar, Moselfestwochen, Kultursommer Südhessen, International piano festiwal Malaysia, Mozartfestival Klausenburgwe i innych. Prowadzi działalność pedagogiczną na kursach mistrzowskich w Niemczech, Rumunii, Malezji, we Włoszech i na Filipinach.
 
Jego CD otrzymały entuzjastyczne recenzje prasowe oraz nagrody. Dwie jego płyty solowe zostały nagrodzone przez najważniejszy niemiecki Magazyn Muzyczny Fono Forum najwyższą punktacją – 5 gwiazdkami.
 
Dla Brillant Classics  nagrał wszystkie oryginalne wariacje fortepianowe Johannesa Brahmsa.

Atsuko Seta

zwiń

Japońska pianistka urodzona w Osace w 1955r. W 1977 ukończyła „Osaka Kyoiku University” w klasie fortepianu. W 1978r. ukończyła studia podyplomowe u argentyńskiego pianisty Edwarda Delgado, dzięki którym rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera pianistyczna. W 1982r. odbyła Letnie Kursy Muzyczne w Wiedniu, ukończyła także kursy mistrzowskie w Sion ( Szwajcaria) u Friedricha Wilhelma Schnurra w 1991r., w 1995r. studiowała w Kyoto France Music Academy, a w 1996r. ukończyła kurs mistrzowski w Flaine International Music Academy we francji. Pianistka występuje w Europie, Azji i USA; często gości w Polsce, 1993r. zdobyła tytuł najlepszej solistki na Ogólnopolskim Konkursie Towarzystwa Muzycznego. Od 1997r. koncertuje regularnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu prezentując wielkie dzieła koncertowe z literatury fortepianowej. Wykonuje także recitale fortepianowe i koncerty kameralne. W 2003r. otrzymała nagrodę Klubu Krytyków Muzycznych dla najbardziej aktywnej artystki w Zachodniej Japonii, a w 2004r. otrzymała Specjalną Nagrodę Ginastera we Włoszech.
 
atsuko_seta.jpg
A. Seta występuje w wielu słynnych salach koncertowych, m. in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W 2003r. i 2004r. występowała z Libańską Międzynarodową Orkiestrą Symfoniczną, jako pierwsza japońska pianistka. W tym samym czasie  zagrała szereg koncertów charytatywnych na rzecz dzieci azjatyckich.
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny
11 maja 2012 r.
 
Recital Fortepianowy
08 kwietnia 2011 r.
 
Chopin 2010
21 maja 2010 r.

Maxima Sitarz

zwiń

Dwudziestodwuletnia skrzypaczka z Gdyni rozpoczęła grę na skrzypcach mając niespełna 4 lata. Obecnie jest studentką IV roku na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie prof. Marcina Baranowskiego.
 
maxima_sitarz_2_1.jpegOd 6 roku życia bierze udział w wielu konkursach skrzypcowych, w których zajmuje czołowe miejsca  ( I na Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Skrzypcowej im. Ireny Dubiskiej w Łodzi, laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Lotos Mozart  2007, IV Nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, Łódź 2008, V Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Kloster Schontal 2009, Laureatka XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu "Tydzień Talentów" Tarnów- Kąśna Dolna, Laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego, 2010, II Nagroda oraz Nagroda Specjalna (za najlepsze wykonanie utworu kompozytora współczesnego) na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Queen Sophie Charlotte, Mirow, 2010, I Nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego, Łódź 2009, Grand Prix Master Class Piła 2011, Laureatka Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu J.S.Bacha na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Andrea Postacchini, Fermo 2012).
 
Swój pierwszy recital miała w wieku 12 lat. W tym samym roku zadebiutowała z Orkiestrą Kameralną AUKSO. Kolejne lata przyniosły jej występy z takimi orkiestrami jak: Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Polska Filharmonia Kameralna (Sopot), Orkiestra Opery Bałtyckiej, Hanzeatycka Orkiestra Kameralna, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestra Filharmonii Kaliskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Polskiego Radia ‘Amadeus’, Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej.
 
Współpracowała z takimi muzykami jak Wojciech Rajski, Marek Moś, Janusz Przybylski, Adam Klocek, Enrique Mazzola, Jacek Rogala, Wojciech Michniewski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Piotr Pławner, Krzysztof Jakowicz, Krzysztof Bąkowski, Agnieszka Duczmal, Gil Raveh.
Maxima Sitarz pojawia się na wielu prestiżowych festiwalach. Uczestniczyła m.in. w Bydgoskich Impresjach Muzycznych, Festiwalu III Filharmonii AUKSO Wigry 2002, Gdańskiej Wiośnie 2006, II Festiwalu Muzycznym Południowej Wielkopolski (2007), VII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana , Łódź 2008, XV oraz XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz, Busko- Zdrój, XXVII Ogólnopolskim Festiwalu "Tydzień Talentów" Tarnów- Kąśna Dolna 2009, XXXIII Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, 2010, VIII Festiwalu Muzyki Kameralnej BRAVO MAESTRO, Kąśna- Dolna 2010, IX Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, 2011, XII Letniej Filharmonii Aukso, Wigry 2011, Festiwalu Sinfonii Varsovii „Letnie Koncerty na Grochowskiej” 2012.
 
Maxima Sitarz brała udział w licznych warsztatach muzycznych, na których pracowała m.in. z prof. Eduardem Demeniukiem, prof. Wandą Wiłkomirską, prof. Krzysztofem Węgrzynem, prof. Konstantym Andrzejem Kulką, prof. Nam Yun Kim, prof. Petru Munteanu, oraz z prof. Bartłomiejem Niziołem.
 
Była trzykrotną stypendystką Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Gdyni oraz „Agrafki Muzycznej” Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. W latach 2004- 2008 była objęta programem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Jest również Laureatką programu stypendialnego „Młoda Polska 2010”, oraz Stypendystką Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2010.
 
Koncerty
 
Koncert Dyplomantów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu 21 września 2012 r.

Mariusz Smolij

zwiń

Mariusz Smolij jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia prowadzących orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. Opinię tą potwierdzają zarówno krytycy muzyczni po obu stronach Atlantyku jak i American Symphony Orchestra League. Ta prestiżowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, zrzeszająca wszystkie orkiestry symfoniczne w Ameryce Północnej wyróżniła jego nazwisko na prestiżowej liście najwybitniejszych mistrzów batuty.

 

W wyniku zwycięstw w szeregu poważnych konkursach, Mariusz Smolij od wielu lat związany jest stałymi kontraktami z wybitnymi instytucjami muzycznymi w USA. Dyrygował on również ponad 100 orkiestrami w 26 krajach, na czterech kontynentach występując na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych świata, m. in. nowojorskiej Carnegie Hall, nowojorskim Lincoln Center, Kimmel Center w Filadelfii, ABC Hall w Johannesburgu, Narodowym Centrum Kultury w Pekinie, Concertgebauw w Amsterdamie, Tonehalle w Zurichu czy Salle Gaveau w Paryżu.

 

Na liście prowadzonych przez niego orkiestr znajdują się między innymi: Atlanta Symphony Orchestra, Detroit Symphony Orchestra, Houston Symphony, Rochester Philharmonic, New Jersey Symphony Orchestra, Indianapolis Symphony, Indianapolis Chamber Orchestra, Orchestra of the Lyric Opera – Chicago, Omaha Symphony Orchestra, Missouri Symphony, St. Louis Philharmonic, Symphony of Nova Scotia (Canada), Johannesburg Philharmonic Orchestra (South Africa), Jerusalem Symphony, Israel Symphony Orchestra, Israel Chamber Orchestra, Rotterdam Chamber Orchestra, Orchestra da Camera Fiorentina, Orchestra Teatro Olimpico - Vicenza, Orchestra Sinfonica Lecce (Włochy), Orchestre Lamoureux Paris (Francja), Sinfonieorchester Basel (Szwajcaria), Bergishe Symphoniker, Kiel Philharmonie (Niemcy), Staatsorchester Frankfurt, Bułgarska  Filharmonia Narodowa w Sofii, Serbska Filharmonia Narodowa w Belgradzie, Narodowa Filharmonia Boliwii i wiele innych. 

 

mariusz_smolij.png 

 

Artysta nagrywał dla firm płytowych Hungaroton, CDAccord oraz Narodowego Radia USA (NPR). Od 2004 roku regularnie współpracuje z wytwórnią NAXOS. Wydane przez tą firmę CD z muzyką Andrzeja Panufnika, a nagrane wspólnie z Polską Orkiestrą Kameralną, było wyróżnione w Londynie przez prestiżową „London Evening Standard” oraz doskonale ocenione przez wielu krytyków w Europie Zachodniej i USA. Kolejne CD, z Filharmonią Poznańską, poświęcone było muzyce Tadeusza Szeligowskiego, natomiast szesc ostatnich CD z muzyką węgiersko/amerykańskich kompozytorów (M. Rozsy, E. Zadora) nagrane zostały z Budapesztańską Orkiestrą Symfoniczną. Nagranie muzyki G. Bacewicz z Capella Bydgostiensis otrzymało w 2015 roku nagrode Fryderyka.

 

 

W Polsce dyrygent często współpracuje z Polską Orkiestrą Kameralną oraz orkiestrą Sinfonia Varsovia, z którą dokonał szeregu nagrań (Naxos, CDAccord) i którą  prowadził również podczas tournee koncertowych w Japoni, Francji oraz USA. Artysta dyrygował gościnnie większością polskich zespołów filharmonicznych i radiowych, m.in. Filharmonią Narodową w Warszawie podczas festiwalu Forum Lutosławskiego. W latach 2002 – 2004 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej oraz Festiwalu Wratislavia Cantans. 

 

W Stanach Zjednoczonych pełni funkcję Dyrektora Artystycznego orkiestry kameralnej Riverside Symphonia w New Jersey oraz Acadiana Symphony Orchestra w Louizjanie. W latach 1994 – 1997 był drugim dyrygentem New Jersey Symphony Orchestra, a w okresie 2000 – 2003, na zaproszenie Christofa Eschenbacha, pracował jako stały dyrygent  w Houston Symphony Orchestra. Pomiędzy 1996 – 2000 zajmował pozycję profesora dyrygentury na Northwestern University w Chicago – Evanston, będąc w tym czasie najmłodszym wykładowcą dyrygentury pośród wszystkich czołowych uczelni amerykańskich. Jest wysoce poszukiwanym pedagogiem i prowadził międzynarodowe kursy m.in. w Czechach, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Polsce oraz dla Konserwatorium w Zurichu (Szwajcaria). Od 2009 roku artysta jest rownież gościnnym profesorem i dyrygentem univerytetu muzycznego w Tianjin (Chiny).

 

Mariusz Smolij jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec. W 1986 roku, wraz z założonym przez siebie Kwartetem Smyczkowym im. K. Pendereckiego, wyjechał do USA. Kontynuował tam studia m.in. w prestiżowej Eastman School of Music w Rochester, w stanie Nowy Jork. W 1998 roku z ramienia tej instytucji otrzymał stopień doktorski.

Marian Sobula

zwiń

„Marian Sobula uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów swojego pokolenia.”
 
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie pod opieką Profesora Sergio Perticaroliego ( za najlepszy dyplom w 2008 roku) oraz na kursach mistrzowskich u Profesora Arie Vardiego z Hochschule Fur Musik Und Theater w Hanowerze.
 
Pianista jest laureatem najwyższych nagród podczas międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in „Yamaha Music Foundation Competition” w Bydgoszczy w 2005r.; Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Valladolid w 2005r.; Konkursów Miasta: Ancona, Foggia, Gorizia, Pordenone, Sulmona, Treviso w 2003 i 2004r. Jest również medalistą “Maria Canals Piano Competition” w Barcelonie w 2001 roku.
 
W 2007 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Dr. Luis Sigall” w Vina Del Mar w Chile.
 
Dowodem uznania dla działalności artysty na rzecz kultury polskiej było wielokrotne przyznanie stypendiów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Krakowa, Fundacji Kultury Polskiej w Warszawie, Rządu Włoskiego, a także fundacji „Crescendum Est-Polonia” oraz UNESCO w Paryżu. W 2008r. został laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.
 
Marian Sobula zadebiutował z Simon Bolivar Symphony Orchestra w Teatro Teresa Carreno w Caracas w Wenezueli w 2008 roku z I Koncertem fortepianowym Fryderyka Chopina. Występował w m.in: Żelazowej Woli, Zamku Królewskim na Wawelu, Zamku Królewskim w Warszawie, Am Gasteig w Monachium, Beethovenhalle w Bonn, Auditorium Parco Della Musica w Rzymie, Salle Invalides w Paryżu, Bosendorfer Saal w Wiedniu, Concert Hall Center w Minneapolis, Seymour Theater Center w Sydney, Denki Bunka-Kaikan w Nagoja, Filharmonii Narodowej w Warszawie.
 
Koncertował z: Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej,  Orquesta Sinfonica de Chile, Libańską Orkiestrą Narodową, Camerata de Curitiba oraz w Filharmoniach polskich: Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Szczecin, Wałbrzych i Wrocław.
 
marian_sobula_1.jpg
 
Koncertował na prestiżowym Wielkanocnym Festiwalu im. L. van Beethovena, Beethovenfest w Bonn, Festival do Algarve w Portugalii, Oficina de Musica w Brazylii oraz dla William Walton Foundation. Występował na Światowej Wystawie w Archi w 2005 roku i w Saragossie w 2008.
 
Artysta współpracuje z wybitnymi dyrygentami: Alessandro d’Agostini, Łukaszem Borowiczem, Tomaszem Bugajem, Masimiliano Caldim, Wojciechem Czepielem, Michałem Dworzyńskim, Peterem Guelke, Alejandro Posada, Markiem Pijarowskimi Michałem Nestorowiczem oraz z solistami: Agatą Szymczewską, Patrycją Piekutowską, Julietą d’Astudilo (skrzypce) i Michałem Dmochowskim (wiolonczela).
Nagrania Mariana Sobuli były transmitowane i retransmitowane w licznych mediach: Polskie Radio, Deutsche Welle, ABC Classic FM – Australia, Radio Federico Santa Maria de Chile, RAI. Dokonał również nagrań dla Telewizji Polskiej oraz Libańskiej Stacji Telewizyjnej TeleLumiere.
 
Od 2009 roku Marian Sobula jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Artystycznego „PianoClassic” oraz  Dyrektorem Artystycznym „Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa”.
 
Z okazji przypadającego na 2010 rok Roku Chopinowskiego artysta wystąpi z recitalami i koncertami z orkiestrą na całym świecie. 
Marian Sobula jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny
10 grudnia 2010 r.
 
Chopin 2010
23 kwietnia 2010 r.

Sebastian Sokół

zwiń

Sebastian Sokół, urodzony w 1975 roku w Zabrzu w Polsce, studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Krakowie u prof. K. Danczowskiej i zdał egzamin z wyróżnieniem w 1999 roku. Następnie studiował grę na altówce u prof.J. Pisarskiego, także w krakowskiej Akademii Muzycznej (egzamin 2002). Od marca 2002 roku jest członkiem orkiestry Deutsche Oper Berlin oraz altowiolistą Kwartetu Polskiego, z którym koncertuje nieprzerwanie od ponad 15 lat, realizując swoją pasję zawodową jako muzyk kameralista.

 

zdjecie_sebastian_sokol.jpg

Jan Stanienda

zwiń

Koncerty
 
Koncert Kameralny
15 kwietnia 2011 r.
  program_regionalny__1.jpg logo_ds.png ue_flag.png  

 

 

projekt pn. "Modernizacja obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu"

nr umowy o dofinansowanie: RPDS.04.03.01-02-0035/16

oś priorytetowa 4 - środowisko i zasoby, działanie 4.3 - dziedzictwo kulturowe, poddzialanie 4.3.1 - dziedzictwo kulturowe / konkurs horyzontalny

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO (EFRR) ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO                  W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO (RPO WD) NA LATA 2014-2020

 

instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego finansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego.