Jan Jakub Bokun

zwiń

Jan Jakub Bokun urodził się we Wrocławiu. Grę na klarnecie studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Mieczysława Stachury) oraz w Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris u prof. Guy Dangaina.
 
W maju 2001 ukończył studia dyrygenckie na University of Southern California w Los Angeles, gdzie opiekowali się nim prof. Larry Livingston i John Barnett . W tym samym roku, jako stypendysta American Academy of Conducting w Aspen, kształcił się pod kierunkiem Davida Zinmana, Jormy Panuli  oraz  Davida Robertsona . Latem 2002 wziął udział w Verbier Academy w Szwajcarii, pracując pod kierunkiem Jamesa Levina i Kurta Masura.
 
Jako solista i kameralista jest laureatem nagród na konkursach we Wrocławiu, Włoszakowicach, Enschede i Mt. Pleasant. W 2002 roku został laureatem III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego (zdobył też nagrodę specjalną Filharmoników Białostockich ). Jako dyrygent współpracuje z zespołem Camerata Moravia oraz  Morawską Filharmonią w Ołomuńcu, Filharmonią im. Bohuslava Martinu w Zlinie, Południowoczeską Filharmonią Kameralną w Czeskich Budziejowicach, Młodą Polsko-Niemiecką Filharmonią, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Łódzkiej, Pomorskiej, Podlaskiej, Sudeckiej, Świętokrzyskiej, Koszalińskiej, Olsztyńskiej, Lubelskiej, Bałtyckiej, Toruńską oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Słupską Orkiestra Kameralną oraz Orkiestrą Teatru Muzycznego w Gliwicach.
 
W sezonie 2009/10 poprowadził  w Pradze  orkiestrę Prague Philharmonia.
 
Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem tak wybitnych artystów jak Sergiu Celibidache, Michael Stern, Jerzy Salwarowski, Philippe  Cuper, Guy Deplus, Walter Boeykens, Michael Collins, Béla Kovács i Peter-Marc Dijcks.  Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji, International Clarinet Association oraz wytwórni Koch Classics Polska, JBRecords i Dux. Jego debiutancka płyta Od Cienia do Światła, wydana w październiku 1999 pozyskała znakomite recenzje w światowej prasie muzycznej. Kolejne albumy to: Duo Guitarinet (nominacja do nagrody Fryderyk 2000) , Hommage a Carlos Guastavino,  Regreso al Sur,  Il Convegno, Consortium Musicum, Duo Guitarinet-10th Anniversary Album, Impresiones Argentinas , Jan Jakub Bokun  LIVE oraz Clarinettino.
 
Jako solista występował z większością orkiestr filharmonicznych w kraju. Trzykrotnie, w Ostendzie, Sztokholmie i w Tokio, reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest. W sierpniu 2007 roku wystąpił podczas China International Clarinet and Saxophone Music Festival w Pekinie, a latem 2008 podczas Tokyo-Tama Clarinet Festival.
 
Prowadził lekcje mistrzowskie w Belgii, Bułgarii, Czechach, Chinach, Hiszpanii,Meksyku oraz w Serbii.  Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym wrocławskiego festiwalu klarnetowego Clarimania.
 
Jan Jakub Bokun został wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, Jan Adolf Górecki Scholarship, stypendium Ministra Kultury i Sztuki,stypendium Rządu Francuskiego oraz Wrocławską Nagrodą Muzyczną. W styczniu 1999 został  zaangażowany  przez Krystiana Zimermana do Polskiej Orkiestry Festiwalowej, z którą wystąpił między innymi w Salle Pleyel w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, nowojorskiej Carnegie Hall oraz dokonał nagrania dla wytwórni Deutsche Grammophon.
 
Od października 2001 Jan Jakub Bokun prowadzi klasę klarnetu we Wrocławskiej Akademii Muzycznej.
 
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny
26 października 2012r.

Robert Bode

zwiń

 

Robert Bode

Otrzymał doktorach w dziedzinie dyrygentury w Cincinnati College – Conservatory of Music w Cincinnati (Ohio) oraz prestiżowe stypendium dyrygenckie Aspen Music Festiwal, dzięki czemu mógł studiować dyrygenturę operową z Fiorą Contino. W 1990r. zadebiutował jako dyrygent w Carnegie Hall prezentując m. in. dzieło J. D. Earnesta The Waking. Dr Bode jest kierownikiem katedry wokalno – chóralnej w Whitman College w Walla Walla (Washington), gdzie wykłada od 1986r. Dyryguje ponad 100 osobowym chórem Whitman College Chorale oraz kameralnym zespołem wokalnym Whitman Chamber Singers złożonym z zawodowych muzyków, wokalistów oraz amatorów – śpiewaków. W marcu 1997r. R. Bode poprowadził wspólnie z Yunnan Provincial Chorus w Kunming (Chiny) cykl koncertów nadawanych w chińskiej telewizji. W lutym 2000r. przygotował chór National Opera z Mongolii do pierwszej angielsko – języcznej wersji Porgy and Bess G. Gershwina wystawionej w Ułan Bator. Od 1991r. był dyrektorem muzycznym Mid – Columbia Symphony (Richland, W A). Latem 1993r. zdobył nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla dyrygentów w Hradec nad Morovice (Czechy). W późniejszym czasie został oddelegowany do trzymiesięcznej współpracy z Bohuslav Martinu Philharmonic w Zlin (Czechy). Dyrygował m. in. takie dzieła, jak Traviata G. Verdiego w Bohemia State Opera (Czechy), Cyrulik sewilski G. Rossiniego w Burgas Opera (Bułgaria), Don Giovanni W. A. Mozarta w Abilene Opera (Teras). Ponadto R. Bode jest Dyrektorem Muzycznym Consort Columbia (W A) oraz Walla Walla Baroque (W A).

Bogusław Jan Bemben

zwiń

Koncert Kameralny
16 września 2011r.

Piotr Borkowski

zwiń

Klaus Boewering

zwiń

Koncert Symfoniczny
23 października 2010r.
 
Koncert Symfoniczny
22 października 2010r.

Kacper Birula

zwiń

Kacper Birula
 
Kacper Birula studiował dyrygenturę we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Marka Pijarowskiego oraz drezdeńskiej Hochschule für Musik w klasie prof. Ekkeharda Klemma.
Oprócz tego ukończył bydgoską Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec prof. Henryka Bałabana.
 
Jeszcze podczas studiów występował wielokrotnie z polskimi orkiestrami symfonicznymi.
Prowadził koncerty finałowe Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci, wystąpił również  z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus.
 
Był uczestnikiem wielu konkursów i kursów muzycznych.
Występował w Polsce, Niemczech, Anglii i Chinach.
Obecnie jest szefem Świdnickiej Orkiestry Kameralnej.
 
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny
30 września 2011r.
 
Koncert Symfoniczny
03 grudnia 2010r.
 
Koncert Symfoniczny
08 października 2010r.
 
Koncert Symfoniczny
19 marca 2010r.

Maria Banaszkiewicz-Bryła

zwiń

Koncert Wielkopostny
01 kwietnia 2012 r.
 
Koncert Kameralny
13 stycznia 2012 r.

Adam Banaszak

zwiń

Adam Banaszak
 
Dyplomant Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marcina Sompolińskiego.
 
Tytuł licencjata otrzymał w 2010 roku po dyplomie z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. W kwietniu 2011 zadebiutował jako dyrygent operowy prowadząc wykonania oper Madama Butterfly G. Pucciniego, Don Giovanni W.A. Mozarta i La Traviata G. Verdiego. W 2012 w Poznaniu i Bydgoszczy z solistami i Orkiestrą Akademii Muzycznej w Poznaniu prowadził spektakle Czarodziejskiego fletu W.A.Mozarta.
 
W 2006 roku założył i do dziś prowadzi Orkiestrę l'Autunno. Zespół występował m.in.: z Jose Carrerasem, Andrea Bocellim i Montserrat Caballe. Świat muzyki operowej uzupełnia współpraca z Katarzyną Hołysz (Księżycowy Pierrot Arnolda Schoenberga) i Barbarą Gutaj. Orkiestra zdobyła Główną Nagrodę w konkursie Nowe Sytuacje w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta za spektakl Wędrująca orkiestra - Haydn: części całości oraz Główną Nagrodę w konkursie Telewizji Polskiej Dolina Kreatywna. Obraz działalności  dopełnia współpraca m.in. z Electric Light Orchestra, Serjem Tankianem, zespołem Smokie, grupą Archive. L’Autunno wykonuje także i nagrywa muzykę filmową Jana A. P. Kaczmarka (jako orkiestra festiwalowa Transatlantyk Festiwal - koncertując z Leszkiem Możdżerem, Jackiem Kortusem, Markiem Ishamem, Marcinem Wyrostkiem i zespołem Motion Trio), współpracuje również z folkowym Kwartetem Jorgi (koncert m.in. na tegorocznym Festiwalu Woodstock), występowała również z klarnecistą Wacławem Zimplem. W ramach Polskiej Prezydencji w UE Orkiestra dała galowe koncerty w Brukseli i Berlinie. Koncerty zespołu pod dyrekcją Adama Banaszaka transmitowało i retransmitowało radio i telewizja (TVP Kultura, Drugi Program Telewizji Polskiej, Telewizja WTK, Radio Merkury, Radio Emaus, Rundfunk Berlin-Brandenburg). Do ostatnich sukcesów zespołu zaliczyć należy wystawienie Historii Żołnierza Igora Strawińskiego na deskach poznańskiego Teatru Polskiego (reż.: P. Szkotak, kier.muz.: A. Banaszak).
 
W 2011 Adam Banaszak uzyskał Stypendium Artystyczne Miasta Poznania.
Szczegółowy biogram: www.adambanaszak.pl

Tomasz Borski

zwiń


Tomasz Borski – kontrabasista, ur. we Wrocławiu w 1974r. W latach 1996-2001 student Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie kontrabasu prof. Tadeusza Górnego. W 2000r. uzyskał stypendium Towarzystwa Sokrates/Erazmus w Conservatorium Hogeschool Enschede w Holandii, gdzie otrzymał angaż na stanowisko kontrabasisty w Orkiestrze Symfonicznej "Studio Philharmonia" pod batutą Jaapa van Zwedena. Od 1998r. nauczyciel kontrabasu w PSM II st. we Wrocławiu oraz PSM I i II st. w Nysie. W ciągu ostatnich lat współpracował z takimi orkiestrami jak: Wrocławska Orkiestra Kameralna "Leopoldinum", Orkiestra Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Orkiestra Kameralna "Amabile". Od 2001r. związany z Wrocławską Orkiestrą Solistów "Ricordanza", "Barock Orchester Berlin", "European Bach Players", "Festival Orchestra Berlin", z którymi uczestniczy w wielu koncertach w kraju i zagranicą, mi. in. w Niemczech, Francji, Norwegii i Hiszpanii.

 

Koncerty

Filharmonia Familijna
26 maja 2010r.

Ricardo Bru

zwiń

 
Ricardo Bru urodził sie w Argentynie, gry na wiolonczeli uczył się u prof. E. Grazioli, u którego  ukończył szkołę z wyróżnieniem. W 1980r. przyjechał na stałe do Wiednia, gdzie studiował na Akademii Muzycznej. W latach 1980 - 84 był głównym solistą w Wiedeńskiej Orkiestrze Kameralnej, a od 1985r. także pierwszym wiolonczelistą Wiedeńskiej Opery Narodowej. Otrzymał nagrodę w konkursie ARD w Munich.
 
Nagrywał w wielkich studiach Radiowych i Telewizyjnych we Francji, Niemczech i Austrii. Występował z solowymi recitalami w USA, Ameryce Południowej, Hong-Kongu Japonii i Chinach. We wszystkich częściach Europy występował jako solista współpracując m.in. z takimi dyrygentami, jak Horst Stein, Philippe Entremont i Edgar Seipenbush.

Beata Bilińska

zwiń

 
Beata Bilińska urodziła się w Krakowie. Należy do czołówki polskich pianistów. Od szesnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Obecnie prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą oraz zasiada w jury konkursów pianistycznych. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez 6 lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni. Swoje umiejętności doskonaliła również w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów, m.in. Lee Kum Sing, John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana. Beata Bilińska jest laureatką II Nagrody na I Międzynarodowym Konkur-sie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy w 1993 roku oraz finalistką 46. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Feruccio Busoniego w Bolzano (Włochy) w 1994 roku. W 2002 roku została laureatką I Nagrody oraz Nagrody Publiczności na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Rina Sala Gallo" w Monzy we Włoszech. Występowała na wielu prestiżowych festiwalach i koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Francji, Irlandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech. W 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali "Isaac Stern Auditorium" w Nowym Jorku. The New York Concert Review relacjonuje to wydarzenie: " (...) otwarte emocjonalnie i serdeczne podejście pani Beaty Bilińskiej dokonały niemalże wyczynu, jakiego nigdy bym się nie spodziewał: sprawienia tę rozwlekłą Sonatą (Rachmaninow - Sonata b-moll) autentycznej przyjemności ! (...) wyśmienity recital!...". W swoim dorobku posiada 8 płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Sergiusza Rachmaninowa, Fryderyka Chopina, koncerty fortepianowe L. van Beethovena, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne Aleksandra Tansmana oraz Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pende-reckiego nagrany wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Kompozytora. Beata Bilińska była dwukrotnie nominowana do „ Paszportu Polityki ” oraz dwukrotnie do nagrody „Fryderyk". Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie "Pizzicato Supersonic Award" w Luxemburgu, "Joker Award" przyznawaną przez belgijskie "Les Crescendo", "Scherzo Award" w Madrycie i "Musica Award" w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008.
 
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny Zakończenie Sezonu
21 czerwca 2013r.
 
Koncert Symfoniczny
24 lutego 2012r.
 
Koncert Symfoniczny
25 marca 2011r.

Bartosz Bryła

zwiń

Bartosz BryłaNaukę gry na skrzypcach rozpoczął w szóstym roku życia pod kierunkiem prof. Adama Nowaka w Szkole Muzycznej we Wrocławiu, u którego uczył się aż do uzyskania dyplomu w Państwowym Liceum Muzycznym we Wrocławiu w 1979 roku. Następnie rozpoczął studia w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie prof. Wolfganga Marschnera, które kontynuował w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej aż do uzyskania dyplomu z wyróżnieniem w 1983 roku. Brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej w klasach prof. Herynga Szerynga, prof, Nathana Milsteina oraz prof. Yehudi Menuhina. W 1978 roku otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie. W 1981 roku otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 1982 roku otrzymał IV nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. L. Spohra we Freiburgu.
 
Od 1986 roku jest członkiem zespołu „Chopin Trio”, z którym zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu W.A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Colmar (Francja 1986 r.) Koncertował między innymi w Czechach i Słowacji, Austrii, Rosji, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii, na Kubie, w Chinach, Japonii, USA, Kanadzie, Meksyku, Hiszpanii, Grecji. Wraz z zespołem „Chopin Trio”, nagrał 5 płyt CD dla wytwórni polskich i zagranicznych. Obecnie jest profesorem klasy skrzypiec w Akademii Muzycznej w Poznaniu i we Wrocławiu.

Vadim Brodski

zwiń

Vadim Brodski – rosyjski wirtuoz skrzypiec, potomek znakomitego Adolfa Brodskiego, pierwszego wykonawcy Koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego. Zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (1977).
 
Urodził się w Kijowie w roku 1950. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora. Jest uczniem Olgi Parchomienko i Dawida Ojstracha. W 1982 r zadebiutował w Nowym Jorku. Od 1985 r. mieszka w Rzymie.
 
Vadim Brodski
 
W swojej karierze otrzymał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Wieniawski (Polska 1977), Paganini (Włochy 1984), Tibor Varga (Szwajcaria 1984). Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami: Filharmonia Moskiewska, Filharmonia w Sankt Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Mexico National Symphony, London Philharmonic Orchestra, Jerusalem Symphony, New Jersey Symphony, Suisse Romande Orchestra w Genewie.
 
Vadim Brodski gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku. Jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, który miał zaszczyt zagrać w 1998 roku podczas tournée z orkiestrą Simfonica di Savona na słynnym instrumencie Il cannone Guarneri del Gesu, należącym do Niccolo Paganiniego.
 
Występuje w polskiej TV, współpracuje regularnie z włoską TV.
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny
20 stycznia 2012 r.
  program_regionalny__1.jpg logo_ds.png ue_flag.png  

 

 

projekt pn. "Modernizacja obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu"

nr umowy o dofinansowanie: RPDS.04.03.01-02-0035/16

oś priorytetowa 4 - środowisko i zasoby, działanie 4.3 - dziedzictwo kulturowe, poddzialanie 4.3.1 - dziedzictwo kulturowe / konkurs horyzontalny

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO (EFRR) ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO                  W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO (RPO WD) NA LATA 2014-2020

 

instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego finansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego.