Jakub Chrenowicz

zwiń

Od sezonu artystycznego 2017/2018 Jakub Chrenowicz pełni funkcję Pierwszego Dyrygenta  Filharmonii im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie oraz kierownika Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

W roku 2016 otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Dyrygent. 

W latach 2010-2012 pełnił funkcję asystenta dyrektora Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Stanowisko to objął zaraz po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury Jerzego Salwarowskiego. W ramach programu LLP-Erasmus kształcił się także w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie n/Menem oraz był stypendystą Accademia Musicale Chigiana, gdzie studiował pod kierunkiem Gianluigiego Gelmettiego. W 2016 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymał tytuł doktora, promotorem doktoratu był prof. Antoni Wit.  

 

jakub_chrenowicz_1.jpg

 

Jakub Chrenowicz jest adiunktem w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno - Operowej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Artysta koncertował z takimi zespołami, jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa,  Orkiestra Gran Teatre del Liceu, Kammerorchester Berlin, Sinfonietta Cracovia, orkiestry Filharmonii Poznańskiej, Łódzkiej, Pomorskiej, Krakowskiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i innymi. W sezonie artystycznym 2012/2013 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. 

W sezonie artystycznym 2011/2012 Jakub Chrenowicz zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie powierzono mu kierownictwo muzyczne premiery Polskiego Baletu Narodowego Opowieści biblijne. W kolejnych sezonach prowadził szereg przedstawień operowych (Straszny Dwór Stanisława Moniuszki) i baletowych (m.in. Święto Wiosny Igora Strawińskiego).

W październiku 2013 zadebiutował z orkiestrą i chórem Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, podczas przedstawień Polskiego Baletu Narodowego w tym słynnym teatrze.

W maju 2015 roku objął kierownictwo muzyczne spektaklu Casanova w Warszawie w choreografii Krzysztofa Pastora; był również autorem koncepcji muzycznej tego przedstawienia. 

Prowadził również przedstawienia baletowe w Teatrze Wielkim w Łodzi (m.in. Święto wiosny Strawińskiego, Krzesany Kilara, Don Kichot Minkusa ) oraz w Operze Wrocławskiej (Coppelia Delibes'a).

Występował ze znakomitymi solistami, m.in. z Alexandrem Gavrylyukiem, Daniilem Trifonovem, Julianną Awdiejewą, Soyoung Yoon, Dang Thai Sonem, Piotrem Palecznym, Peterem Jablonskim, Kają Danczowską, Jadwigą Rappé, Olgą Pasiecznik, Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką,, Tomaszem Strahlem, Bartłomiejem Niziołem, Jakubem Jakowiczem, Łukaszem Długoszem, Leszkiem Możdżerem, Davidem Krakauerem.

 

Koncerty

 
Koncert Symfoniczny
08 lutego 2013r.
 
Koncert symfoniczny
27 listopada 2015r.

Cesario Costa

zwiń

Urodzony w 1970 roku. Jest uważany przez publiczność i krytykę za jednego z najbardziej aktywnych i obiecujących dyrygentów. Jego pasją jest muzyka współczesna, co owocuje licznymi kontaktami z kompozytorami. Po studiach w Portugalii przebywał 4 lata w Paryżu ucząc się gry na fortepianie u Alaina Jacquon. W tym czasie pracował też jako akompaniator w Radio Francuskim. Następnie przez sześć lat studiował w Musikhochschule w Würzburgu u Hansa – Rainera Foerstera i uzyskał tytuł magistra w specjalności dyrygent orkiestrowy. Jednocześnie kontynuował studia pianistyczne. Po powrocie do Portugalii pracował jako akompaniator i kierownik chóru. W 1997r. wygrał konkurs dyrygencki i otrzymał stypendium do Bayreuth. Jako dyrygent regularnie prowadzi koncerty symfoniczne na festiwalach w Belgii, Danii i Szkocji. Poza tym dyryguje również orkiestrami w Portugalii i Niemczech. Obecnie jest szefem dwóch orkiestr kameralnych. Pracuje także jako pedagog na Uniwersytecie Katolickim w Porto i w Akademii Muzycznej w Espinho.

 

Koncerty
 
Koncert symfoniczny
07 grudnia 2012r.

Wojciech Czepiel

zwiń

Wojciech Czepiel

Wojciech Czepiel, polski dyrygent średniego pokolenia (ur. 1959 r. W Nowym Targu), rozpoczął naukę gry na skrzypcach u swego ojca w wieku pięciu lat. Jako piętnastolatek był skrzypkiem orkiestry All Antico w krakowskim Liceum Muzycznym i wraz z nią zdobył I miejsce w Konkursie Orkiestr Kameralnych im. Herberta von Karajana w Berlinie (1974). Tam też miał okazję grać pod batutą samego mistrza. W 1976 roku jako uczeń Antoniego Cofalika zdobył IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jahnkego w Poznaniu. Rok później znalazł się w półfinale Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w Poznaniu. Studia skrzypcowe kontynuował u prof. Kaji Danczowskiej, grając też w Polskiej Orkiestrze Kameralnej. Studia dyrygenckie ukończył z wyróżnieniem w 1984 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Krzysztofa Missony. Wojciech Czepiel jako dyrygent zadebiutował w 1981 roku z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 1982-84 był dyrygentem asystentem i równocześnie koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Od 1984 do 1986 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a następnie w latach 1986 - 1990 dyrygentem Warszawskiej Orkiestry Kameralnej. W sezonie 1990/1991 pracował jako drugi dyrygent w Filharmonii im. Rubinstaina w Łodzi, zaś w latach 1991-1994 był wicedyrektorem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. Bardzo ważna pozycję działalności dyrygenckiej Wojciecha Czepiela zajmują zarówno nagrania archiwalne dla Polskiego Radia, jak i nagrania płytowe dla firm: Europa Musica, Polmusic, Denon, Polskie Nagrania, Pro Musica Camerata. Aktualnie Wojciech Czepiel jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Bejrucie oraz dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Koncerty

 
Koncert Symfoniczny
07 października 2011r.

Sławomir Chrzanowski

zwiń

Koncerty
 
Dni Muzyki Filmowej
15 października 2011r.

Igor Cecocho

zwiń

 

Igor Cecocho
 
Jest absolwentem Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku (klasa prof. N. Wołkowa). W latach 1979-90 był solistem Orkiestry Symfonicznej Teatru Wielkiego w Mińsku, od 1986 po 1990r. - wykładowcą w Białoruskiej Akademii Muzycznej.
 
Laureat kilku konkursów trąbkowych. Od października 1990r. objął prowadzenie klasy trąbki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a od 2006 r. w Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 1992-2006 był solistą Filharmonii Wrocławskiej
 
Prowadzi intensywną działalność solistyczną w kraju i za granicą, grając na trąbkach współczesnych i historycznych. Koncertował z towarzyszeniem większości polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych (m.in. "Sinfonia Varsovia") pod batutą takich dyrygentów jak m. in. : Jerzy Maksymiuk, Robert Satanowski, Reinhard Seehafer (Niemcy), Larry Livingston (USA), Martin Hardy (Anglia), Nikolai Dyadiura (Ukraina), Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski i innych. Jako kameralista współpracował z takimi znakomitymi muzykami jak: Emma Kirkby, Crispian Steele-Perkins,  Paul Esswood, Gillian Keith, Daniel Stabrawa, Andrzej Chorosiński, Jan Tomasz Adamus. Dokonał wielu solowych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych.
 
Jest prawykonawcą utworów kompozytorów współczesnych, prowadzi kursy mistrzowskie, wśród jego wychowanków są laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych.
 
Artysta gra na instrumentach firmy SELMER Paris .
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny
09 marca 2012 r.

Grzegorz Curyła

zwiń

Grzegorz Curyła
 
Grzegorz Curyła – urodził się w 1985 roku w Jeleniej Górze, gdzie z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną. Będąc uczniem tejże szkoły zadebiutował jako solista grając III Koncert na róg W. A. Mozarta wraz ze Szkolną Orkiestrą Symfoniczną. Kolejne lata zaowocowały występami z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej oraz Akademickiej Orkiestry Kameralnej we Wrocławiu.
 
W ubiegłym roku występował na XIV Ogólnopolskim Festiwalu ‘Gwiazdy Promują’grając Koncert Es-dur F. Danziego, po którym otrzymał znakomite recenzje w prasie muzycznej.
 
Współpracował z orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Sudeckiej, Opolskiej, Wrocławskiej oraz Orkiestrą Kameralną Leopoldinum.
 
Brał udział w ogólnopolskich konkursach oraz kursach waltorniowych prowadzonych przez Adama Fridricha, Dariusza Mikulskiego oraz Williama verMeulena.
 
Obecnie jest studentem 3 roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Ryszarda Kurzaka.
 
Od września 2008 roku rozpocznie naukę w prestiżowej Royal Academy of Music w Londynie (gdzie przyznano mu pełne stypendium) pod kierunkiem takich autorytetów jak Michael Thompson, Richard Watkins, David Pyatt oraz Richard Clews.

Kinga Chudzikowska

zwiń

 

Kinga Chudzikowska

Kinga Chudzikowska jest studentką wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie wiolonczeli profesora Stanisława Firleja. W 2007 odbyła roczne studia w Hochschule für Musik und Theater Hannover pod kierunkiem profesora Tilmanna Wicka. Doskonaliła też swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u profesorów Angelicy May (USA), Pawła Głombika (Polska), Kirilla Rodina (Moskwa), Ulfa Tischbirka (Niemcy), Klausa Storcka (Niemcy), Jeremiego Findlaya (Canada). Jest laureatką IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego Szkół Muzycznych I st. we Wrocławiu, Konkursu Wiolonczelowego w Chrzanowie (III nagroda), Konkursu im. Jana Sebastiana Bacha w Częstochowie (I nagroda), Konkursu Bachowskiego im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze (III nagroda). Od 2004 roku jest członkiem Wrocławskiego Zespołu Solistów „RICORDANZA”, założonego i kierowanego przez Wiktora Kuzniecowa, pod patronatem J. M. Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z muzykami zespołu „Ricordanza” współpracuje z „Barock Orchester Berlin”, „Festival Orchestra Berlin” i „European Bach Players”, regularnie koncertując m.in. w Filharmonii Berlińskiej. Jako koncertmistrz Die Junge Deutsch – Polnische Philharmonie Niederschlesien występowała w Czechach, na Słowacji, w Austrii, Niemczech, Francji oraz na festiwalach Young Classic Wratislavia i Europaeische Musiksommer w Berlinie i Hamburgu. Pracowała z takimi artystami jak, m.in.: Rene Gulikers (Holandia), ENO KOCO Leeds (Wielka Brytania), Eij Oue (Japonia), Stefan Bevier (Niemcy), Joseph Malowany (USA), Samuel Barzilai (Austria), Teresa Żylis – Gara, Jolanta Żmurko, Magdalena Blum, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Rybarczyk, Piotr Rubik, Jacek Sykulski, Włodzimierz Szomański, Mieczysław Gawroński.

Tapalin Charoensook

zwiń

 

Tapalin Charoensook
 
Tapalin Charoensook urodziła się w Bangkoku w Tajlandii w roku 1988. Swoją edukację muzyczną mogła rozpocząć dzięki wielkiej pomocy swojego ojca, dr Sugree Charoensook, znanego teoretyka i fundatora Akademii Muzycznej, która jest częścią Uniwersytetu Mahidol. Pod jego przewodnictwem rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w wieku 10 lat z profesorami Martinem Grundem, Thewet Mingkwanem, Jurisem Lakutisem. Obecnie jest uczennicą Marcina Szawelskiego. Miała też okazję uczestniczyć w kursach mistrzowskich ze światowej sławy wiolonczelistami takimi jak : Claudio Bohorquez, Eleonora Testeleca, Michael Vollhardt czy Leonid Gorokhov. Regularnie występuje solowo, w zespołach kameralnych i w orkiestrach.
 
W roku 2000 została nagrodzona solowym występem z Thuringen Philharmonie Gotha-Suhl w Bangkoku. We wrześniu 2006 wystąpiła jako solistka z Thailand Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Gudni Emilssona.
 
Brała udział i została niejednokrotnie nagrodzona na konkursach w kraju i na świecie np. Międzynarodowym Konkursie Młodego Muzyka w Oldenburgu w Niemczech, w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Karla Davidova w Kuldidze na Litwie. Zajęła pierwsze miejsca w Settrade Thai Youth Musician Competition (Konkurs Młodych Muzyków Tajlandzkich Settrade). Brała też udział w koncertach symfonicznych jako członkini Thailand Philharmonic Orchestra i jako pierwsza wiolonczelistka Orkiestry Kameralnej dr Saxa, która zajęła pierwsze miejsce w Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Szwajcarii w roku 2005.
 
Często występuje z Orkiestrą Kameralną Dr Saxa w Tajlandii i na świecie, między innymi w Chinach, Austrii, Niemczech, USA, Kanadzie i na Węgrzech.

Dima Chaabak

zwiń

DIMA CHAABACK urodził się w 1966 r. w Bursztynie (Ukraina) w rodzinie polsko – rosyjsko – ukraińskiej.
 
Dima Chaabak
 
Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne w Łucku, Konserwatorium we Lwowie w klasie fletu prof. Jurija Smirnowa ( jako flecista był laureatem wielu konkursów) oraz Wydział Kompozycji i Interpretacji Muzyki Ludowej i Estradowej w Moskwie.
 
Jeszcze jako uczeń, a póżniej już jako student współpracował z tamtejszymi Filharmoniami ( jako multiinstrumentalista – wszystkie rodzaje fletów, okaryna, fletnia Pana) oraz z Teatrem Opery i Baletu we Lwowie.
 
Od najmłodszych lat koncertował w wielu republikach byłego ZSRR, Bułgarii, Rumunii na Węgrzech i w Polsce.
Po ukończeniu konserwatorium w 1992r całe swe serce i energię włożył w doskonalenie warsztatu muzycznego na fletni Pana, podążając śladami swego Mistrza Gheorgh’a Zamfira, który swoją wirtuozowską grą udowodnił, że możliwości tego, jednego z najstarszych instrumentów świata są nieograniczone od folkloru po klasykę.
 
Od 1993 roku mieszka w Polsce - kraju swoich przodków i od samego początku bierze czynny udział w życiu kulturalnym naszego kraju ale w dalszym ciągu utrzymuje stały kontakt ze Lwowem.
 
Z wielką pasją i miłością do fletni Pana tworzy, nagrywa i koncertuje wierząc że ten pasterski instrument o tak szlachetnym brzmieniu zaskarbi sobie serca słuchaczy, co na przestrzeni tych kilkunastu lat stało się rzeczywistością.
 
W repertuarze Dimy Chaabacka znajdują się utwory ludowe różnych narodów, klasyka muzyki popularnej ale przede wszystkim własne kompozycje.
 
W Polsce Dima Chaaback wydał kilka albumów płytowych z muzyką: organową, filmową, popularną oraz pieśni polskie i kolędy.
Wspólnie występował obok m. in. Adama Makowicza, Krzesimira Dębskiego, Gorana Bregovica, Maurice’a Jarre, Vladimira Cosmy, Michaela Kamena i Roberta Jansona.
 
W swoim dorobku zapisał udział w ponad 60 recitalach z muzyką sakralną i w ponad 200 koncertach muzyki rozrywkowej. Koncertował obok takich wykonawców jak m.in.: Halina Frąckowiak, Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Andrzej Piasek Piaseczny, Katarzyna Skrzynecka, Anna Szałapak, Urszula, Wioletta Villas, Zespół Bajm, Budka Suflera, Kabaret OTTO, Czarno-Czarni, Ich Troje, BONY M.
Współpracuje z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych pod batutą wielu znakomitych dyrygentów prezentując program z cyklu „znane i lubiane” ale przede wszystkim promuje swoje kompozycje na fletnię Pana i flet słowiański.
To tutaj w Wałbrzychu koncertem w Filharmonii Sudeckiej w 1995 roku Dima Chaaback rozpoczął swą piękną współpracę z polskimi orkiestrami symfonicznymi.
 
Niewątpliwie spektakularne zdarzenie w jego karierze to: współtworzenie muzyki filmowej do obrazów : Młode Wilki, Nocne Graffiti, Tryptyk Rzymski i poważny udział w realizacji płyty Grzegorza Ciechowskiego Oj, Dada na.
 
Współpracuje z wieloma przedstawicielami świata muzycznego biorąc czynny udział w renomowanych koncertach tak w kraju jak i poza jego granicami (np. Ein Lied für ein gemeinsames Europa w Niemczech czy w ramach Inauguracji Roku Polskiego w Alcala de Henares w Hiszpanii) oraz w Kanadzie, Grecji, Francji, Słowacji i Czechach.
 
Dima Chaaback przez parę lat współpracował z Wydawnictwem New Action (gdzie został zrealizowany jego album zatytułowany ZEFIR oraz teledysk z tytułową kompozycją Dimy Far Awey from Home), a obecnie związany jest ze Studiem PHONIX we Lwowie. Jest także producentem swoich nagrań jakie realizuje na potrzeby stacji radiowych i w ten sposób stara się o to by ten nieprzeciętny dźwięk fletni Pana i fletu słowiańskiego nie zaginął.
 
Artysta jest nie tylko wykonawcą ale i kompozytorem wielu utworów, w których znalazł swój niepowtarzalny styl.
 
Wrażliwość muzyczna, nowatorskie spojrzenie na wykorzystanie instrumentów oraz gruntowne wykształcenie muzyczne czynią Dimę Chaabacka jedynym w swoim rodzaju artystą w gronie zarówno kompozytorów jak i wykonawców, a swą wirtuozowską grą zjednuje sobie coraz szerszy krąg wielbicieli.
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny
17 lutego 2012r.
 
  program_regionalny__1.jpg logo_ds.png ue_flag.png  

 

 

projekt pn. "Modernizacja obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu"

nr umowy o dofinansowanie: RPDS.04.03.01-02-0035/16

oś priorytetowa 4 - środowisko i zasoby, działanie 4.3 - dziedzictwo kulturowe, poddzialanie 4.3.1 - dziedzictwo kulturowe / konkurs horyzontalny

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO (EFRR) ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO                  W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO (RPO WD) NA LATA 2014-2020

 

instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego finansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego.