Robert Dacko

zwiń

Robert Dacko to polski wiolonczelista, kameralista i solista. Laureat wielu konkursów muzyki kameralnej. Studiował grę na wiolonczeli w klasie prof. Andrzeja Bauera na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Robert jest członkiem War .in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Lwowskiej. Występował na różnorodnych festiwalach, m.in. Warszawskiej Jesieni, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Kontrasty we Lwowie, Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody w Lublinie, Octobre Musical Carthage w Tunisie, Artus Jazz Festival w Toruniu, Letniej Akademia Jazzu w Łodzi, Enter Festival w Poznaniu, Salonach Muzycznych w Warszawie, 5. Festiwalu Prawykonań w Katowicach, XIV Festival International de Musique en Catalogne w Cerret, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, I Międzynarodowym Biennale Dźwięków Niskich w Warszawie. Jako kameralista i koncertmistrz grupy wiolonczel zagrał ponad 100 koncertów poza granicami kraju: w USA, Japonii, Chinach, Tunezji, Francji, Niemczech, na Ukrainie i Słowacji.W 2017 roku rozpoczął współpracę z Baltic Neopolis Orchestra jako lider wiolonczel. Robert gra na instrumencie wykonanym przez Wojtka Topę w 2006 roku. Od 2020 roku pełni funkcję koncertmistrza wiolonczel Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie.

 

robert_dacko.jpg

Nicolas Daniel

zwiń

 
Kariera wybitnego angielskiego wirtuoza oboju rozpoczęła się od jego zwycięstwa w konkursie BBC dla Młodych Muzyków. Artysta zadebiutował podczas „BBC Proms w 1992 r., grając Koncert obojowy Vaughana Williamsa. Daniel spotyka się z wielkim entuzjazmem krytyki i występuje na całym świecie. Dokonał też wielu nagrań, współpracując z tak renomowanymi zespołami jak Orkiestra Mozarteum z Salzburga czy Lucerne Festival Strings. W repertuarze Nicolasa Daniela ogromną rolę odgrywa muzyka współczesna. Pracuje również dydaktycznie, wykładając w Guildhall School Music and Drama, The Royal Academy of Music oraz na Uniwersytecie Indiana w Bloomington.
 
Koncerty

Aleksander Daszkiewicz

zwiń

Urodził się 12 lutego 1994 roku w Bielsku - Białej. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w klasie mgr Ireny Wójtowicz. Obecnie uczęszcza do II klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie, gdzie kształci się w zakresie gry na skrzypcach pod kierunkiem prof. Wiesława Kwaśnego. Pomimo młodego wieku jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in.: I Ogólnopolski Konkurs Dziecięcych Zespołów Kameralnych „Wiosna Młodych Kameralistów”, Kraków (2003) – II miejsce, II Ogólnopolski Turniej Młodych Skrzypków, Nysa (2004) - I miejsce, I Międzynarodowe Spotkania Młodych Skrzypków im. Mirosława Ławrynowicza, Płock (2005) – II miejsce, VIII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz, Wrocław (2006) – I miejsce, X Międzynarodowy Konkurs im. Bohdana Warchala „Talents for Europe”, Dolny Kubin, Słowacja (2006) – I miejsce, XXXXVIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Jaroslava Kociana, Usti nad Orlicą, Czechy (2006) – I miejsce, I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Il Piccolo Violino Magico”, Portogruaro, Włochy (2006) – finalista konkursu, I Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. prof. Zenona Brzewskiego, Łańcut (2007) – I miejsce, II Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów, Kraków (2007) – I miejsce. W listopadzie 2007 roku doszedł do finału prestiżowego międzynarodowego konkursu skrzypcowego im. Louisa Spohra w Weimarze, VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego, Lublin (2008) – III miejsce, VII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini”, Legnica (2009) – I miejsce. Trzykrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta miasta Krakowa, jest stypendystą fundacji „Porozumienie bez Barier” Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 2007 r. Aleksander Daszkiewicz otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.

Bogusław Dawidow

zwiń

Polski dyrygent, urodzony w Sopocie. Od 1999 roku dyrektor artystyczny, a od 2003 naczelny Filharmonii Opolskiej. Jest również dyrygentem amerykańskiej Orkiestry Kameralnej Philadelphia Chamber Orchestra. W lipcu 2002 roku został uhonorowany tytułem „CZŁOWIEKA ROKU” przez International American Biography Institut w Nowym Yorku, a za działalność menedżerska za rok 2003 został ujęty w światowy poczet „500 NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH MENEDŻERÓW” ogłaszany co roku również przez ABI. Dyrygenturę studiował pod kierunkiem prof. Bohdana Wodiczki oraz Krzysztofa Missony. Swój kunszt dyrygencki szlifował również w Wiedniu i we Włoszech u Franco Ferrary, jednak największy wpływ na rozwój Jego osobowości miał maestro Leonard Bernstein. Przez krytyków Bogusław Dawidow bardzo często porównywany jest do legendarnego E. Mrawińskiego i L. Bernsteina. W latach 80-tych założył w Krakowie Orkiestrę kameralną im. F. Chopina, z którą koncertował przez wiele lat z ogromnym powodzeniem w całej Europie. W latach 1991-95 był dyrygentem Polskiej Filharmonii Kameralnej Wojciecha Rajskiego, z którą wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą, oraz nagrał wiele płyt CD (20). Od 1994 – 2002 roku był dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Narodowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej - Filharmonii Rosyjskiej w Tomsku, jednej z najstarszych orkiestr w Rosji, założonej w 1879 roku. Z zespołem tym artysta koncertował w całej Europie, Ameryce Płd. i Chinach. Nagrali 7 CD oraz dokonali wielu nagrań archiwalnych. Od 1999 roku B. Dawidow wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej regularnie koncertuje w Europie, m.in. w maju 2000 roku, na specjalne zaproszenie towarzystwa Amici della Musica Sacra, byli wykonawcami Uroczystego Koncertu z okazji 80-tych urodzin Papieża Jana Pawła II w Rzymie, zaś w marcu 2001 roku, poprowadził koncert z okazji jubileuszu Włoskiego Towarzystwa Muzycznego w Teatro Municipale w Piacenzy (Włochy). We wrześniu 2000 roku dyrygował koncertem galowym Światowego Festiwalu „Gwiazdy Planety” – Jałta 2000, a w maju 2004 roku, B. Dawidow wraz z zespołem Filharmonii Opolskiej uświetnił uroczyste obchody poszerzenia Unii Europejskiej, reprezentując Polskę w Brukseli.Artysta współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Koncertował m.in. w Paryżu, w Wiedniu, w Berlinie, w Rzymie, w Zurychu, w Moskwie, w Pekinie, w Szanghaju, w Hongkongu, w Londynie /St. Martin in the Fields/, w Leningradzie, w Salzburgu, a w ostatnich latach koncertuje w USA i na Dalekim Wschodzie.

Lindsay Davidson

zwiń

Lindsay Davidson studiował w Reid School of Music na Uniwersytecie w Edynburgu i jest pierwszym w historii muzykiem, który uzyskał dyplom uniwersytecki w zakresie gry na dudach. Po dyplomie kontynuował studia nad kompozycją i komputerową syntezą dźwięku. Wkrótce potem rozpoczął działalność artystyczną i pedagogiczną, założył kilka zespołów muzycznych, a także szkołę gry na dudach, na rzecz której opracował nowatorski program nauki na tym instrumencie, z czasem przyjęty przez wiele szkół i zespołów na całym świecie. Opracował także krótki samouczek kontrapunktu. Spod jego pióra wyszła również broszura dla kompozytorów o tym, jak pisać muzykę na dudy.
 
W 2007 roku Lindsay Davidson otrzymał doktorat na podstawie pracy pt. "Towards A Fusion Of Western Classical/Contemporary And Traditional Scots Bagpipe Composition Techniques: “Manntaireachd” oraz licznych kompozycji. Zainteresowani mogą dowiedzieć się sie więcej na ten temat klikając tutaj.
 
 
W uznaniu jego talentu i dorobku artystycznego, Lindsay został wybrany Dudziarzem Miejskim (Town Piper) swojego rodzinnego Linlithgow (od 1987 do 2001), oficjalnym dudziarzem klanu Davidsonów, jednego z najliczniejszych w Szkocji (od 1992). W 2004 roku, otrzymał nominację na Nadwornego Kompozytora Barona Ardgowan, co było poprzedzone licznymi zamówieniami na utwory muzyczne ze strony Barona. Lindsay pełni także funkcję Musician in Residence w British International School of Cracow.
 
Ważnym elementem pracy Lindsaya jest promocja muzyki dudziarskiej, a jego ambicją – przyczynienie się do tego, aby muzyka grana na dudach i tworzona z myślą o tym instrumencie została zaliczona w poczet muzyki poważnej i na stałe weszła do repertuarów filharmonii na całym świecie.
 
Lindsay Davidson ma na swoim koncie koncerty, prowadzenie warsztatów, a także wykłady w wielu krajach świata: Australii, Austrii, Belgii, Republice Czeskiej, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, na wyspie Guernsey, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Litwie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainie, Wenezueli, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
 
Poza licznymi własnymi kompozycjami, artysta wykonywał po raz pierwszy utwory napisane dla niego: "Broken Frontiers" na podwójny kwartet smyczkowy i małe dudy szkockie autorstwa Jennifer Martin, utwór został wykonany w Edynburgu pod dyrekcja Joe Cancellaro w 1992 roku; Pieces for Gogarburn skomponowany przez Dee Isaacs, którego prawykonanie miało miejsce w 1998 roku także w Edynburgu; „Rhapsody” na borderpipes i orkiestrę smyczkowa autorstwa Nobuya Monta wykonane po raz pierwszy pod batuta Steve'a Ellery w Londynie w 2009 roku; 'Piece for Borderpipes' i orkiestrę smyczkowa napisane przez Jonathana Merretta zaprezentowane po raz pierwszy publiczności w 2009 roku w Kobe, w Japonii pod dyrekcja Steve'a Ellery.
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny
28 stycznia 2011 r.

Peter Dąbrowski

zwiń

Prawdziwy koncert to taki, na którym publiczność i muzycy siedzą na krawędzi krzeseł" - mówi Piotr Dąbrowski - dyrygent z USA - który tak właśnie prowadzi swoje koncerty. I tak oceniają Go krytycy. Podkreślają bowiem, że Artysta ten zjednuje swoją osobowością artystyczną nie tylko publiczność lecz współpracujących z Nim na scenie muzyków. Piotr Dąbrowski od pięciu już lat jest Dyrektorem Naczelnym i zarazem Dyrygentem Valley Symphony Orchestra and Chorale w McAllen - Texas. W latach 1999-2001 był Dyrektorem Muzycznym w Department of Performing Arts w American University oraz Dyrygentem American University Symphony Orchestra i American Youth Concert Orchestra w Waszyngtonie. W tym czasie pełnił także funkcję Dyrektora Artystycznego Chicago Philharmonic, z którą nadal współpracuje. Jest też stałym, gościnnym dyrygentem Chicago Chamber Orchestra. Studiował dyrygenturę początkowo w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie w University of Utah oraz Northwestern University, gdzie ukończył studia z tytułem doktora. Uczestniczył w prestiżowych kursach dyrygentury: Tanglewood Music Center, Aspen Music Festiwal, a także w Miszkolc na Węgrzech. Piotr Dąbrowski dyryguje nie tylko koncertami muzyki symfonicznej - choć ta jest Mu najbliższa. Prowadzi przedstawienia operowe, musicale. Promuje w Stanach Zjednoczonych muzykę polską, właczając do repertuaru swoich koncertów utwory Szymanowskiego, Góreckiego, Małeckiego. Zamawia też konkretne dzieła u polskich kompozytorów (Sapieyevski, Oleszkowicz), których prapremierowe wykonania odbywają się w USA. Znany w Ameryce - znakomita recenzja w The Washington Post - koncertuje z powodzeniem w Europie ( Niemcy, Rosja, Węgry, Mołdawia). Szczególnie zaś ceni sobie spotkania z rodzimą publicznością w polskich filharmoniach, gdzie przyjmowany jest niezwykle entuzjastycznie tak przez słuchaczy, jak i recenzentów.

Walter Delahunt

zwiń

 
Jako człowiek jest obywatelem Kanady, a jako pianista z ogromnym doświadczeniem i obyciem estradowym jest obywatelem świata. Jego kariera zawodowa rozciąga się od Europy przez Środkowy Wschód, Azję, aż po Północną Amerykę. Jest ogromnie utalentowanym pianistą, a jego cechą charakterystyczną są ogromne możliwości techniczne w grze na instrumencie, co jest niezwykle istotne dla jakości dźwięku, zwłaszcza w grze kameralnej i solowej. Siła oddziaływania jego gry na publiczność jest olbrzymia dzięki umiejętności zaangażowania słuchacza w odbiór dzieła.
 
W. Delahunt gra z największymi światowymi solistami, jak Zara Nelsona, Gidon Kremer, Martha Argerich czy legendarna skrzypaczka Ida Haendel, z którą koncertował w Japonii, Korei Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
 
Od 1984r. jest profesorem Academy of Music w Wiedniu, a od 1997r. współpracuje z wytwórnią płytową Panton (Praga) oraz BMG (Japonia).
 
W czerwcu 2002r. w Lugano została nagrana płyta z koncertu na żywo Progetto Martha Argerich z muzyką kameralną A. Dvořáka. Koncert był relacjonowany przez rozgłośnię EMI Classic. Pianista na stałe mieszka w Kanadzie oraz Niemczech.

Krzesimir Dębski

zwiń

Koncerty
 
Dni Muzyki Filmowej
14 października 2011r.

Marzena Diakun

zwiń

 
Marzena Diakun w 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno–operową Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego we Wrocławiu. Była stypendystką Ministra Kultury. W 2006 roku ukończyła studia podyplomowe w klasie prof. Urosa Lajovica na Uniwersität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
 
Jest laureatką II nagrody – „Srebrnej Batuty” na IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (2012) oraz II nagrody na prestiżowym 59 Konkursie Dyrygenckim w ramach Festiwalu "Praskiej Wiosny" (2007). Jest również finalistką Międzynarodowego Konkursu dla Dyrygentów im. W. Lutosławskiego (2006) oraz półfinalistką Quadaques Competition w Barcelonie i Donatella Flick Competition w Londynie (2008). 
 
Doskonaliła swoje umiejętności na ogólnopolskich kursach dyrygenckich; u Jerzego Salwarowskiego (1999), Marka Tracza (2001) oraz Gabriela Chmury (2003), a także międzynarodowych kursach pod kierunkiem Colina Mettersa, Howarda Griffithsa i Davida Zinmana w ramach Orpheum Conductors Master Class w Zurychu (2003), Pierra Bouleza podczas Mistrzowskich Studiów Dyrygenckich w Lucernie (2011) oraz Kurta Masura na I Mistrzowskich Kursach dla Dyrygentów (2004).
 
Debiutowała w 2002 roku (II rok studiów) prowadząc finałowy koncert XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej z Filharmonią Koszalińską. 
 
W 2003 roku była asystentem Jerzego Maksymiuka podczas prób do koncertu z Filharmonią Koszalińską. Współpracując z agencją koncertową Marka Tracza kilkakrotnie odbyła trasę koncertową po Niemczech, Szwajcarii, Danii oraz Chinach. Jako dyrygent gościnny współpracowała  m. in. z orkiestrami: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Czeskiego Radia w Pradze, Sinfonietty w Zilinie, Filharmonii w Zlin, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Wrocławskiej, Śląskiej, Krakowskiej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Rzeszowskiej, Świętokrzyskiej, Connecticut Chamber Viruosi (USA), Berg Orchestra (Praga).
 
W 2006 roku Marzena Diakun była asystentem Andreya Boreyki w Berner Symphony Orchestra w Szwajcarii. W 2012 roku była asystentem Richarda Rosenberga podczas National Music Festival w Chestertown (USA) i poprowadziła serię koncertów z orkiestrą festiwalową.
 
Od 2009 roku jest pierwszym dyrygentem hiszpańskiego zespołu muzyki współczesnej „Smash Ensemble”, z którym dokonała wielu prawykonań muzyki hiszpańskich kompozytorów podczas koncertów w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i Litwie.
 
W 2010 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie, promotorem pracy był prof. Tomasz Bugaj. Od 2011 roku jest adiunktem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. 
 
Więcej informacji na stronie www.diakun.com
 
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny
08 marca 2013r.

Ilona Hlubek-Długołęcka

zwiń

Urodziła się w 1973r. w Rybniku. Naukę gry na oboju rozpoczęła w wieku 11 lat. Tajniki gry na tym instrumencie zgłębiła u prof. Sylwestra Soboli, pod kierunkiem którego ukończyła studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Brała udział w licznych kursach obojowych w Polsce, Niemczech i Holandii. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, gdzie do dziś zatrudniona jest na stanowisku muzyka – solisty w grupie obojów. Koncertuje jako solistka i kameralistka z kwartetem dętym 4 every 1, z którym ma również nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. W latach 1996 – 97 współpracowała z Orkiestrą Kameralną Leopoldinum we Wrocławiu. W listopadzie 2003r. grała ze skrzypaczką Magdaleną Madełą i orkiestrą FS Koncert d – moll na skrzypce i obój J. S. Bacha. Regularnie występuje jako solistka na audycjach umuzykalniających dla szkół i przedszkoli. Z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Sudeckiej koncertowała w Niemczech, Francji, Austrii, Szwajcarii oraz nagrała kilka płyt CD. Od 2003 roku prowadzi klasę oboju w Państwowej Szkole Muzycznej w Świdnicy.

Agata Kielar-Długosz

zwiń

Koncert symfoniczny
07 grudnia 2012r.
 
Inauguracja XXXIV Sezonu Artystycznego
09 września 2011r.

Łukasz Długosz

zwiń

Koncert symfoniczny
07 grudnia 2012r.
 
Inauguracja XXXIV Sezonu Artystycznego
09 września 2011r.

Krzysztof Dobosiewicz

zwiń

Koncerty
 
DNI MUZYKI FILMOWEJ KLASYKA HORRORÓW
18 października 2013r.

Joanna Dobrakowska

zwiń

Urodzona we Wrocławiu mezzosopranistka, ukończyła z wyróżnieniem wydział wokalno-aktorski tutejszej Akademii Muzycznej w klasie prof. Bogdana Makala, a następnie kontynuowała naukę śpiewu solowego na wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej.   Uczestniczyła w kursach poświęconych wykonawstwu niemieckiej i hiszpańskiej liryki wokalnej oraz muzyce barokowej w Steyr, Santiago de Compostela, Viktring i Heek, doskonaląc swoje umiejętności m.in. pod kierunkiem Ildiko Raimondi, Davida Lutza,  Heleny Łazarskiej i Matjaza Robavsa. 

  Wzięła udział w światowych prawykonaniach dzieł kompozytorów polskich i zagranicznych, z czego warto podkreślić: Astraios Johanny Doderer podczas inauguracji Feldkirch Festspiele 2007, operetkę Loteria na mężów Karola Szymanowskiego w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, polską premierę kantaty  A może niebiosa są puste? Elli Milch-Scheriff w Filharmonii Opolskiej, jak również II Symfonię Johanny Doderer  w Ludwigshafen Philharmonie. Jest laureatką nagród oraz wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych oraz stypendium Ministerstwa Kultury RP i Rządu Austrii.

     Zaprezentowała się w bogatym repertuarze utworów z różnych epok w ramach krajowych i  międzynarodowych festiwali muzycznych takich jak Vratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater  w Częstochowie, Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Warszawa Singera, Bach Archiv w Lipsku, Journeés Mozart w Lozannie, Schubert Festival Steyr, Uckermärkische Musikwochen  w Templin, The Eastern European Arts & Entertainment Expo Tibilisi, Dubrovnik Opera Festival. 

 

joanna_dobrakowska_portret.jpg

 

       Na scenie operowej debiutowała jako III Dama w Czarodziejskim flecie (Opera Dolnośląska), następnie wystąpiła w partii Don Ramiro w La finta giardiniera (Schloßtheater Schönbrunn - Wiedeń) oraz Marcelliny w Weselu Figara (Festiwal Bachowski w Świdnicy). W 2007 rozpoczęła współpracę z Operą Krakowską, gdzie wystąpiła do tej pory jako: Miss Eveline Huck oraz Molly Troodwood w operetce Loteria na mężów Szymanowskiego, Jadwiga w Strasznym Dworze, Louise w Diabłach z Loudun Pendereckiego,  Zerlina  w  Don Giovannim, jak również Suzuki w Madame Butterfly. W 2012 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, wykonując partię Mezzosopranu w Medeamaterial Pascala Dusapin’a. Na zaproszenie Capelli Cracoviensis wystąpiła jako tytułowa postać w operze Haendla – Amadigi (Kraków). W kwietniu bieżącego roku wzięła udział we wznowieniu Carmen G. Bizeta w Operze Podlaskiej, debiutując w partii Carmen. W ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 wystąpiła w jako Mama Kaczka w premierze opery Brzydkie Kaczątko Michała Ziółkowskiego.

         Joanna Dobrakowska współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami, spośród których wyróżnić można takie nazwiska jak Jacek Kaspszyk, Jan Tomasz Adamus, Andrzej Kosendiak, Tadeusz Kozłowski, Łukasz Borowicz, Andrew Parrot, Laurence Equilbey, Frank Ollu czy Ariane Mathiak. Występuje w teatrach i salach koncertowych takich jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Wrocławska, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia Opolska, Filharmonia Pomorska, Filharmonia Warmińsko - Mazurska w Olsztynie, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Teatr Wielki w Poznaniu, Filharmonia Śląska w Katowicach, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Lubelska oraz Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie. Za granicą zaprezentowała się między innymi w Austrii (Wiedeń, Steyr), Portugalii (Lizbona), Niemczech (Hannover, Lipsk, Templin), Francji (Salle Pleyel oraz Goethe Institut w Paryżu), Szwajcarii (Metropole w Lozannie), w Chorwacji (Filharmonia Narodowa w Zagrzebiu),  na Białorusi (Filharmonia Narodowa w Mińsku) jak również w Turcji (Filharmonia Narodowa w Istambule), Gruzji, Bułgarii (Filharmonia Narodowa w Sofii), Izraelu, Syrii (Opera Narodowa w Damaszku) oraz na Gwadelupie.  

    Nagrała kilkanaście płyt CD: m.in. Nieszpory op.37 Rachmaninowa wraz z zespołem Accentus oraz Eric Ericsson Chamber Choir pod dyrekcją Laurence Equilbey dla francuskiej wytwórni Naïve oraz serię płyt z muzyką polską XVIII i XIX wieku ze zbiorów Biblioteki Jasnogórskiej dla wytwórni Musicon. Wzięła również udział w nagraniu DVD ze spektaklem Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69 Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. 

Adam Domurat

zwiń

Koncerty
 
Koncert Dyplomantów Akademii Muzycznej w Poznaniu i Laureatów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Młody Paganini w Legnicy
 
14 czerwca 2013r.

Natalia Dragan

zwiń

Urodziła się w 2009. Mieszka i uczy się w Legnicy. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych, ściślej – skrzypcowych. Rodzice i siostra równiez grają na skrzypcach.

Naukę rozpoczęła w wieku 5,5 roku podczas Kursów Mistrzowskich w Krzyżowej i po kilku dniach zagrała swoje 3 pierwsze koncerty.

Zadebiutowała z orkiestrą w wieku 6 lat , grając A.Vivaldiego Koncert a-moll i Obertasa H.Wieniawskiego.

 

   gfp_7829.jpg

 

Natalia 18 razy zagrała z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi:

N.Paganini- Wariations A Major op.posth., N.Paganini-Karnawał wenecki,
A.Vivaldiego Koncert a-moll, H.Wieniawski – Obertas, K.Kurpiński – Polonez D Major,
A.Vivaldi – Pory roku: "Wiosnę" oraz wkrótce M.Bruch – Koncert nr 1 op. 26 część 3.

 

Natalia mimo młodego wieku grała w prestiżowych salach:

Złotej Sali Zamku Królewskiego w Warszawie, Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy, Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej oraz w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

 

Jest laureatką wielu konkursów:

1 nagroda - The Josef Micka Violin Competition, Praga

1 nagroda - International Violin Competition "VIVALDI 340", Wieliczka

Grand Prix - Ogólnopolski Konkurs Miniatury Skrzypcowej , Warszawa

2 nagroda - International Violin Competition "Janina Garścia", Stalowa Wola

2 nagroda - International Violin Competition "Będę wirtuozem" Kraków

2 nagroda - Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy "Bajeczna Miniatura" Elbląg

1 nagroda - Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy "O.Rieding" Warszawa

1 nagroda - Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy "Mały czy duży wirtuoz" Warszawa

 

 
 
Koncert symfoniczny
1.06.2018 r. 
 

Sara Dragan

zwiń

Urodziła się w 1999 roku w Legnicy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat pod kierunkiem swojego taty Konrada Dragana. Jest uczennicą 3 klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Legnicy. Mimo młodego wieku już 12 razy grała jako solistka z orkiestrami i zespołami kameralnymi, m.in. Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Letnich Warsztatów Muzycznych w Jedlinie Zdroju oraz Rank Quartet. Zadebiutowała grając z orkiestrą „Obertasa” H. Wieniawskiego na zakończenie pierwszej klasy. W maju 2009r. zagra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, a w październiku tego samego roku zagrała z orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej.

  gfp_6993_2.jpg

 

Uczennica legendarnego Zakhara Brona w Specjalnej Szkole Muzycznej Królowej Zofii w Madrycie oraz w Mistrzowskiej Klasie Reprezentacyjnej Zakhara Brona w Interlaken w Szwajcarii. W kwietniu 2018 zdobyła najwyższe osiągnięcie w kraju wygrywając GRAND PRIX na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, jako uwieńczenie edukacji muzycznej w Polsce na etapie szkół średnich.

Koncert Laureatów odbył się Warszawie Studiu S1 Polskiego Radia 25 maja 2018 i był transmitowany w ogólnopolskich mediach.

 

Zaraz po występie z orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu gra dwa koncerty 7 i 8 czerwca z orkiestrą Filharmonii im.B.Martinu w Zlin w Czechach. Wykonywać będzie I Koncert fis-moll Henryka Wieniawskiego.

 

W październiku zagra koncert D.Szostakowicza w orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej.

Przed Sarą pracowite "wakacje", czas przygotowań do Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im.Henryka Wieniawskiego w Lublinie (wrzesień).

 

 

 

Jej dotychczasowe osiągnięcia: 

 

- 1 miejsce, pierwsza specjalna nagroda -first special prize na XXIII International Concours "FLAME" w Paryżu 16-25.04. 2012

- Koncert z orkiestrą w Rachmaninov Concert Hall, Tchaikovsky Conservatory, Moskwa 01.04.2012,

- III miejsce - 10th International Russian Rotary Children Music Competition, 31.03-01.04.2012, Moskwa

- I miejsce - VII Ogólnopolskie Dziecięce Spotkania Skrzypcowe im. prof. Mirosława Ławrynowicza, 11-14.03.2012, Płock

- I miejsce i nagroda specjalna - I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy 'Bajeczna Miniatura', 8-10.03.2012, Elbląg

- I miejsce - Makroregionalne Przesłuchania Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I st. Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, 16.02.2012, Chorzów

-Występ z BVG Berlin Orchestra w Filharmonii Berlińskiej, 10.12.2011, Berlin

- I miejsce - XXXVII Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera, 2-4.12.2011, Zielona Góra

- I miejsce oraz nagroda specjalna za „Najlepsze wykonanie gamy” na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków „BĘDĘ WIRTUOZEM”, 24-27.11.2011, Kraków

GRAND PRIX - International Music Competition „SFORZANDO”, Berlin, 25-26.06.2011

GRAND PRIX - V Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Mistrz Literatury Dziecięcej Oskar Rieding” , Warszawa, 9 - 12. 06. 2011

II miejsce - IV Międzynarodowe Spotkania Młodych Skrzypków im. Prof. M.Ławrynowicza , Płock 9-12.05.2011

I miejsce - Wielkopolski Konkurs Wykonawczy, Poznań , 9.05.2011

I miejsce - złoty medal XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im.J.Muziky, Czechy, 16-17.04.2011

I miejsce, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu N. Paganiniego w gr. młodszej, nagroda dla najmłodszego finalisty konkursu - Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini”, Legnica, 7-10.04.2011

I miejsce - XIII Konfrontacje Młodych Skrzypków Szkół Muz. I st. Świdnica, 2.04.2011

I miejsce - Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki Szkół Muzycznych I st. Centrum Edukacji Artystycznej, Warszawa 24-25.03.2011

Laureatka - Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego , Sochaczew, 18-19.05.2010

I miejsce - XVII Muzyczne Prezentacje Młodych Skrzypków, Bystrzyca Kłodzka, 13-14.05. 2010

I miejsce - Ogólnopolski Festiwal Skrzypcowy, Kielce, 9-10.05.2010

I miejsce - Wielkopolski Konkurs Wykonawczy, Poznań, 26.04.2010

I nagroda - V Ogólnopolski Turniej Młodych Skrzypków, Nysa, 23-14.04.2010

I nagroda - VI Ogólnopolskie Spotkania Skrzypcowe im. Prof. M. Ławrynowicza, Płock, 17-20.04.2010

I miejsce i nagroda Prezydenta Wrocławia - X Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. G. Bacewicz ,Wrocław 15 -18.03.2010

I miejsce - Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Vivaldi 330”, Wieliczka, kwiecień 2008

 
 
 
 
 
 
 
Koncert symfoniczny
1.06.2018 r. 
 
Koncert Laureatów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Młody Paganini w Legnicy
18 maja 2012 r.
 
Koncert Symfoniczny
30 września 2011 r.
 

Katarzyna Duda

zwiń

KATARZYNA DUDA jest jedną z najciekawszych osobowości artystycznych w Polsce. Występuje na całym świecie. 
Krytycy zgodnie określają ją jako artystkę nowego formatu. Podkreśla się wspaniałe połączenie kunsztu muzycznego z olbrzymim temperamentem scenicznym oraz wirtuozerii z wielką wrażliwością muzyczną.
 
 
Koncertowała z renomowanymi orkiestrami takimi jak Orchestre de Chambre de Lausanne, Orquesta Sinfonica de Veracruz, European Union Chamber Orchestra, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji Amadeus w Poznaniu, Orkiestra Filharmonii w Hradec Kralove, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Lwowskiej, Capella Sankt Petersburg, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Janáček Chamber Orchestra, Neue Ruhr Kammerphilharmonie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfonica del Estado de Mexico, Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą takich dyrygentów jak m. in.: Enrique Batiz, Jesus Lopez-Cobos, Agnieszka Duczmal, Lavard Skou Larsen, Jorge Mester, Dalia Atlas, Mykola Dyadyura, Łukasz Borowicz. Występowała wspólnie m. in. z Konstantym Andrzejem Kulką, Waldemarem Malickim, Michałem Urbaniakiem, Janem Staniendą, Krzesimirem Dębskim. Koncert "Violin Summit”, w którym artystka wystąpiła obok Konstantego Kulki, Krzesimira Dębskiego i Michała Urbaniaka otrzymał najwyższe wyróżnienie w województwie pomorskim - Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf 2003 w kategorii "Wydarzenie Artystyczne". Współpracuje stale z pianistą Mirosławem Feldgeblem.
 
Wystąpiła w tak prestiżowych salach jak m. in. Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku - inaugurując międzynarodowy festiwal „Chopin & Friends”, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Sali Rossiniego w Padwie, Kawai Omotesando Hall w Tokio oraz dwukrotnie w Concertgebouw w Amsterdamie. Podczas amsterdamskiego debiutu towarzyszyła jej znakomita pianistka – Ewa Pobłocka. Wszystkie te koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność i krytyków muzycznych.
 
Jej wykonania były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych, m. in.: Radio Suisse Romande, Polskie Radio i Telewizję Polską, rozgłośnie telewizyjne w Holandii, Meksyku, Francji, Niemczech i Rosji. Posiada rozległy i różnorodny repertuar zawierający dzieła od baroku po muzykę współczesną.
 
Katarzyna Duda była nominowana do nagrody "Paszport" tygodnika „Polityka”, a także do Nagrody Polskich Melomanów w kategorii „Klasyczny Instrumentalista Roku”..
 
Artystka jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii oraz Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Na konkursie Tibora Vargi zdobyła również nagrodę specjalną "Prix Mozart" za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta.
 
Katarzyna Duda studia odbywała w mistrzowskiej klasie skrzypcowej Maestro Tibora Vargi w Ecole Supérieure de Musique w Sion w Szwajcarii. Dyplom Akademii Muzycznej w Warszawie uzyskała eksternistycznie pracując pod opieką prof. Jana Staniendy. Wielokrotna zdobywczyni nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach dla młodych skrzypków. Na XVII Ogólnopolskim Tygodniu Talentów decyzją krytyków muzycznych została objęta ogólnopolską promocją. Stypendystka m. in. Interlochen Academy of Arts w USA.
 
 
Jej pierwsza płyta pod tytułem "Le Streghe", którą artystka nagrała z pianistą Waldemarem Malickim (DUX), z repertuarem wirtuozowskim na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu, otrzymała entuzjastyczne recenzje w mediach i została nominowana do nagrody Związku Producentów Audio Video - FRYDERYK '2000, jako jedyna płyta z udziałem skrzypiec solo. Sukces ten zainspirował skrzypaczkę do nagrania jeszcze jednego krążka z przebojami wirtuozowskiej muzyki na skrzypce - "Le Streghe 2" - ale tym razem z towarzyszeniem orkiestry. W nagraniu tym artystce towarzyszyła Wrocławska Orkiestra Kameralna "Wratislavia" pod batutą Jana Staniendy (DUX). Również i ta płyta uzyskała nominację do nagrody FRYDERYK '2001. Artystka nagrała także płytę z muzyką skrzypcową Tadeusza Paciorkiewicza (między innymi z pianistą Edwardem Wolaninem, Acte Prealable) oraz Andrzeja Nikodemowicza (z pianistką Agnieszką Schulz-Brzyską, DUX). Katarzyna Duda zakończyła również nagrywanie materiału do swojego najnowszego krążka z towarzyszeniem gitarzysty Waldemara Gromolaka; na płycie tej usłyszeć będzie można gościnnie, jedną z najbardziej wybitnych i wszechstronnych polskich wokalistek – Annę Marię Jopek w utworach aranżowanych przez Krzysztofa Herdzina. 
 Artystka gra na instrumencie włoskim z początku XIX wieku.
 
 
Koncerty
 
Koncert symfoniczny
17 maja 2013 r.
  program_regionalny__1.jpg logo_ds.png ue_flag.png  

 

 

projekt pn. "Modernizacja obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu"

nr umowy o dofinansowanie: RPDS.04.03.01-02-0035/16

oś priorytetowa 4 - środowisko i zasoby, działanie 4.3 - dziedzictwo kulturowe, poddzialanie 4.3.1 - dziedzictwo kulturowe / konkurs horyzontalny

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO (EFRR) ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO                  W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO (RPO WD) NA LATA 2014-2020

 

instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego finansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego.