Bernard Fabuljan

zwiń

Urodził się w Augsburgu i już w trakcie nauki w szkole średniej rozpoczął swoją muzyczną drogę jako asystent Rolfa Becka w chórze Bamberger Symphoniker, z którą to orkiestrą współpracuje do dziś. Zanim rozpoczął studia dyrygenckie uczył się 6 lat gry na fortepianie, a także na skrzypcach i organach. Dyrygenturę studiował w Musikhochschule München u prof. Michaela i już podczas studiów dyrygował zespołem Münchner Symphoniker, a do Philharmonischen Orchesters Bad Reichenhall otrzymał stały angaż na stanowisko dyrygenta. Poza tym był asystentem Horsta Steina na festiwalach muzycznych w Salzburgu i Bayreuth. W podróżach koncertowych zwiedził niemal wszystkie kraje Europy łącznie z Rosją, aż po Izrael i USA. Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. Bamberger Symphoniker, Symphonieorchester des WDR i NDR, Stuttgarter Philharmoniker, Gürzenich – Orchesters, Solistengemeinschaft Ansbach i Orchester der Beethovenhalle Bonn. Przez długie lata współpracował z wieloma teatrami w Wiesbaden, Genf, Duisburgu i Stuttgarcie specjalizując się w muzyce rozrywkowej od XIX do XXI wieku od operetki poprzez musical do muzyki filmowej. Od 2005r. jest dyrektorem muzycznym musicalu Ludwig2 w Füssen.

 

Koncerty

Dominika Falger

zwiń

Urodziła się w Krakowie, w rodzinie muzyków; pierwsze lekcje gry na skrzypcach otrzymała w wieku 4 lat od swojego ojca. Ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. J. Kaliszewskiej i prof. M. Baranowskiego. Studia kontynuowała na Uniwersytetach w Wiedniu i Grazu, w klasach prof. prof. E. Z. Zienkowskiego, Y. Klessa i J. Pospichala, zaś muzykę na instrumentach dawnych u profesorów I. Rainera i H. Kurosaki.
 
Jest laureatką licznych krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in.: im. Z. Jahnkego w Poznaniu, P. Sarasatego w Pamplonie (Hiszpania), R. Lipizera w Gorizii (Włochy), K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie, J. Brahmsa w Pörtschach (Austria), K. Szymanowskiego w Łodzi i prof. T. Wrońskiego w Warszawie.
 
Od 12. roku życia prowadzi aktywną działalność koncertową w niemal wszystkich krajach Europy, Ameryki i na Dalekim Wschodzie. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami symfonicznymi (m.in. Wiener Symphoniker, Taegu City Symphony Orchestra, Slowacka Orkiestra Kameralna). W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Jej repertuar obejmuje dzieła od baroku po kompozycje współczesne.
 
Obecnie jest zatrudniona na stanowisku docenta na Uniwersytecie w Grazu, jak również w szkole muzycznej „Margareten“ w Wiedniu. Prowadzi kursy mistrzowskie i zasiada w jury międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Od 1999 pełni funkcję koncertmistrza grupy II skrzypiec w Orkiestrze Wiedeńskich Symfoników.

Glen Fast

zwiń

 
Glen Fast uznawany jest za jednego z najlepszych kanadyjskich dyrygentów. Pod jego kierownictwem orkiestra Kingston Symphony Association rozpoczęła już 21 sezon artystyczny 2011/2012, ciągle podnosząc swój poziom artystyczny, dzięki czemu stała się jedną z wiodących orkiestr w Kanadzie.
 
Pierwsze studia odbył Glen Fast w dziedzinie fortepianu i skrzypiec, po czym w roku 1970 rozpoczął na Uniwersytecie w Victorii studia w klasie fletu i dyrygentury. Po uzyskaniu dyplomu został członkiem orkiestry filharmonicznej w Hamilton, a od roku 1979 rozpoczął karierę jako asystent dyrygenta w Orkiestrze Symfonicznej w Vancouver. Od tego czasu stał się czołowym dyrygentem w Kanadzie, gdzie występował w większości miast, zapraszany był także na gościnne występy do Meksyku. Z orkiestrą  Kingston Symphony Association związany jest od ponad 20 lat jako dyrektor muzyczny i przez ten okres zespół miał ok. 20 światowych premier utworów współczesnych.

Natalia Figiel

zwiń

Koncerty
 
Koncert Symfoniczny - Dyplomanci Akademii Muzycznej we Wrocławiu 14 czerwca 2012 r.

Karolina Filus

zwiń

Karolina Filus – sopran

 

20180408_180333_1.jpg

W 2017r. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. 

Nagrodzona I nagrodą na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni i Arii im. Karola Karpińskiego we Włoszakowicach oraz nagrodą specjalną na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. 

Debiutowała na deskach Opery Wrocławskiej rolą Basi w premierowym wystawieniu opery „Krakowiacy i Górale” Jana Stefaniego i Wojciecha Bogusławskiego.

Oprócz produkcji operowych koncertuje również w ośrodkach kultury w Polsce. Występowała m.in. na festiwalach Muzyka w Starym Krakowie oraz Annum Festival.

Obecnie zaangażowana w produkcje operowe „Najdzielniejszy z rycerzy” Krzysztofa Pendereckiego oraz „Nabucco” Giuseppe Verdiego w Operze Wrocławskiej.

Marcin Fleszar

zwiń

 
Urodził się w 1985 roku we Wrocławiu. W latach 1992 – 2004 uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Elżbiety Nawareckiej. Od 2005 roku kontynuuje naukę w Hochschule der Künste w Bernie w klasie fortepianu prof. Tomasza Herbuta. Jest laureatem V Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego w Żaganiu, X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Szafarni oraz konkursów w Szwajcarii m.in. jest zdobywcą I – szej nagrody na Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Interpretacji, Lozanna w 2007 roku., a także laureatem IV nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Fr. Chopina w Warszawie w 2008 roku.
 
Brał udział w pianistycznych kursach mistrzowskich u wielu wybitnych pianistów takich, jak prof. Wiera Nosina, prof. Bronisława Kawalla, prof. Ewa Pobłocka, prof. Andrei Gavriłov, prof.Alexandre Tharaud, prof. Elisso Virsaladze, prof. Oleg Maisenberg, prof. Matti Reakalio i inni. Uczestniczy w wielu imprezach muzycznych Dolnego Śląska oraz innych regionów Polski. Dał recitale m.in. w Filharmonii Wrocławskiej, Bałtyckiej w Gdańsku, występował z orkiestrą symfoniczną w sali Polskiego Radia i Telewizji we Wrocławiu. Bierze udział w koncertach i festiwalach w Polsce, jak i zagranicą m.in. w Szwajcarii i Belgii.
 
Koncerty
 
Recital Skrzypcowy
23 września 2011 r.
 
Filharmonia Familijna
23 maja 2010 r.

Dagmara Foryś

zwiń

 
Urodziła się w 1988 roku we Wrocławiu. Tam też w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz. W 2006 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. R. Bukowskiego w klasie Jacka Grenia. Jest tegoroczną absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie ad. z kw II st. Wiktora Kuznetsova.
 
Ma na swoim koncie kilka ważnych koncertów i osiągnięć: w 2002 roku zdobyła III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Josefa Muziky w Czechach; jako solistka brała udział w takich festiwalach jak Classic Premiere,XIV Festiwalu Maj z Muzyką Dawną,XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej,XVI Festiwalu Eurochestries we Francji oraz II Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w Chanty-Mansyjsku (Rosja) gdzie otrzymała nagrodę dla najlepszej solistki.  Brała udział w kursach  mistrzowskich prowadzonych przez Idę Haendel i Grigorija Żyslina. W 2008 wystąpiła jako solistka w sali kamerlanej Filharmonii Berlińskiej z poczwórnym koncertem A. Vivaldiego. W 2011 roku wystąpiła jako solistka w Filharmonii Wrocławskiej, wykonując Koncert skrzypcowy D-dur L. van Beethovena. Pełniła funkcję koncertmistrza orkiestry kameralnej "Con fuoco" i Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej. Na stałe związana jest z Wrocławskim Zespołem Solistów Ricordanza, oraz orkiestrami: Festival Orchestra Berlin, Barock Orchester Berlin, European Vivaldi Players, European Bach Players. Z zespołem Ricordanza nagrała płyty z muzyką Astora Piazzoli, oraz płytę "Kompilacja- Musica Sacromontana" z muzyką Józefa Zaidlera, która została nagrodzona w 2008 roku Fryderykiem w kategorii: "Album roku-muzyka chóralna i oratoryjna.  Koncertowała m.in we Francji, Hiszpanii, Norwegii, Rosji , Danii, na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, Niemczech i Austrii.
 
Koncerty
 
Koncert Kameralny Geniusze Baroku
01 marca 2013 r.

Stefan Fraas

zwiń

Po pierwszych muzycznych naukach w rodzinnym domu i w Szkole Muzycznej w Plauen Stefan Fraas odbył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zwickau oraz w Wyższej Szkole Muzycznej w Weimarze i Dreźnie. Jego nauczycielami byli wówczas prof. Günter Fredrich , prof. Gerd Frischmuth i Alexander von Brück. Swoje studia uzupełniał uczestnicząc w kursach mistrzowskich i międzynarodowych seminariach u Helmuta Rillinga, Heinza Rögnera i A. Caridisa. Prace artystyczną rozpoczął w 1988r. wraz z objęciem stanowiska pierwszego kapelmistrza przy Vogtlandorchester Reichenbach , której został pierwszym dyrygentem w 1991r. W 1995r. otrzymał stanowisko pierwszego dyrygenta Vogtland Philharmonie. Jego bogata działalność koncertowa obejmuje wiele krajów europejskich, a także Izrael, Chiny, Cypr i USA. S. Fraas prowadził wiele przedstawień na festiwalach muzycznych m. in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Czechach, Danii i na Litwie. W ostatnich latach pojawiła się bogata kolekcja nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych, m. in. koncerty organowe Rheinbergera z Hansem Otto, Oratorium Bożonarodzeniowe J. S. Bacha z Poznańskim Chórem Chłopięcym i specjalne opracowanie obu koncertów fortepianowych F. Chopina na orkiestrę smyczkową z solistką Eleną Margoliną. Gościnnie dyrygował ponad 30 orkiestrami w Niemczech i za granicą, gdzie jest regularnie zapraszany ( m. in. St. Petersburg Filharmonia, Filharmonia Szczecińska, Litewska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Kibbutz – Izrael, Orkiestra Symfoniczna Shen Zhen – Chiny, Orkiestra miasta Londyn, Orkiestra Dohnányi – Budapeszt, Orkiestra Kameralna Milano – Włochy, Orkiestra Symfoniczna Bursa – Turcja, Orkiestra Radiowa Essen, Belgijscy Symfonicy i in. ). Od 1998r. S. Fraas jest honorowym dyrygentem Filharmonii Pekińskiej i od tego czasu regularnie koncertuje w największych muzycznych ośrodkach w Chinach. Od 2000r. jest również zatrudniony na stanowisku głównego dyrygenta Orkiestry Kameralnej Folkwang w Essen. Od lat prowadzi kursy dyrygenckie we współpracy z akademiami muzycznymi i stowarzyszeniami muzyki kościelnej. Wykłada także na Uniwersytecie w Chemnitz/Zwickau oraz w 2001r. był profesorem na Wyższej Szkole Muzycznej w Pekinie w zakresie dyrygentury orkiestrowej.

Nicola Frisardi

zwiń

Urodził się w 1957 r. w Bari (Włochy). Dzięki stypendium rządu włoskiego mógł studiować w Uniwersytecie „Mozarteum” w Salzburgu u Hansa Leygrafa.  Jako posiadacz licznych wyróżnień konkursowych gościł już w wielu metropoliach koncertowych Europy, Japonii i USA, gdzie najczęściej można było go usłyszeć w Nowym Jorku, Bostonie i Waszyngtonie.
 
Jako solista występował Frisardi m. in. z Królewską Orkiestrą Symfoniczną, „Camerata Academica” w Salzburgu, Filharmonią Południowo – Zachodnich Niemiec, Filharmonią Czeską i Symfonikami Monachijskimi.
 
Od ponad 10 lat jest także muzykiem kameralnym  w Salzburskim Trio Fortepianowym. Poza działalnością koncertową Frisardi wykłada również na Uniwersytecie „Mozarteum” w Salzburgu oraz prowadzi klasy mistrzowskie we Włoszech, Japonii i USA.

Cezary Futyma

zwiń

Urodził się w 1963 r. w Legnicy. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie oboju prof. Waldemara Korpaka. Już jako student został laureatem II nagrody na Konkursie Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy. Od 1986r. jest muzykiem – solistą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W latach 1995 – 98 był także muzykiem Państwowej Filharmonii we Wrocławiu. Stale współpracuje również z Orkiestrą Kameralną Leopoldinum. Jest założycielem zespołu FUTYMA QUINTET, dla którego dokonuje wielu aranżacji. Od roku 1997 współtworzy DUO DE FALLA (z gitarą) oraz wspólnie z solistami z Niemiec zespół Arco – Vente. Obecnie prowadzi klasę oboju w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy i Wałbrzychu. Jest również wykładowcą w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Koncertował jako solista i kameralista w wielu miastach Polski, Niemiec, Czech i Szwajcarii. Jest uczestnikiem międzynarodowych festiwali w Bayreuth, Lugano i Genewie.

Dariusz Futyma

zwiń

Urodzony 6 czerwca 1963 roku w Legnicy. Uczęszczał do Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Legnicy w latach 1976-1982. Studiował (1984 – 1988) w Akademii Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie klarnetu prof. Michała Nikonowa. Od 1988 roku jest muzykiem – solistą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Prowadzi klasę klarnetu w Zespole Szkół Muzycznych w Wałbrzychu. Jest członkiem Zespołu Kameralnego „Futyma Quintet” oraz Big-Bandu „Summer Swing”.

Olaf Futyma

zwiń

Urodzony 02. 08.1965r. w Legnicy. Swoje muzyczne wykształcenie rozpoczął w Szkole Muzycznej I stopnia w Legnicy w klasie fletu Zbigniewa Huka. Jako absolwent tej szkoły brał udział w Regionalnych Przesłuchaniach Instrumentów Dętych w Świebodzinku. Swoją dalszą edukację kontynuował w Liceum Muzycznym we Wrocławiu w klasie fletu Tadeusza Witka. W tym czasie otrzymał nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Koszalinie.
 
Studiował w Akademii Muzycznej we Wrocławiu u Agnieszki Kaćmy i Grzegorza Olkiewicza, a także w Wyższej Szkole Muzycznej w Koeln (filia w Aachen) u Richarda Broehla. Swoje umiejętności podnosił na licznych kursach mistrzowskich, m.in. u Aleksandra Korniejewa, Istvana Matuza i Aurele Nicolet. W latach 1989-1991 pracował jako muzyk - solista w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
 
Jako solista i kameralista koncertuje w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Belgii i Indonezji. Gościł także na wielu muzycznych festiwalach, m.in. Europaeische Floetenfestival Frankfurt, Warszawska Jesień, Musikbiennale Rotterdam, Duesseldorfer Altstadtherbst i inne. Działalność kameralna O. Futymy przyniosła mu uznanie i wiele nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. we Włoszech) oraz zaowocowała nagraniami w rozgłośniach radiowych (m.in. SFB, Belgisches Rundfunk, Polskie Radio Pr. II ).
 
Od 1992r. jest członkiem zespołu fletowego Trio Soli Sono, z którym koncertuje i nagrywa płyty CD. Od 2003r. jest także współzałożycielem i kierownikiem Neuen Musik Ensemble w Aachen, gdzie obecnie mieszka.
  program_regionalny__1.jpg logo_ds.png ue_flag.png  

 

 

projekt pn. "Modernizacja obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu"

nr umowy o dofinansowanie: RPDS.04.03.01-02-0035/16

oś priorytetowa 4 - środowisko i zasoby, działanie 4.3 - dziedzictwo kulturowe, poddzialanie 4.3.1 - dziedzictwo kulturowe / konkurs horyzontalny

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO (EFRR) ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO                  W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO (RPO WD) NA LATA 2014-2020

 

instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego finansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego.