Marco Ivanovic

zwiń

Marco Ivanovič - urodził się w roku 1976 w Pradze. Dzieciństwo spędził w Jugosławii. W latach 1990-1996 studiował w Praskim Konserwatorium kompozycję, a od roku 1993 także dyrygenturę. W latach 1995 i 1996 dzięki stypendium uczestniczył w Hereford Summer School, a w roku 1999 przebywał na stypendium w Utrechcie. Dyrygował licznymi orkiestrami w Czechach ( m.in. Praską Filharmonią i Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Radia ), a także w Izraelu, Japonii, Holandii, Anglii, Polsce i Jugosławii. Współpracuje również z czeskimi teatrami operowymi, m.in. z Teatrem Narodowym ( Narodni Divadlo ) w Pradze. W roku 2003 otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach.

Chikara Imamura

zwiń

 

 
Dyrygent japoński. Urodził się w Osace. Posiada wszechstronne wykształcenie muzyczne (fortepian, śpiew i kompozycja). W 1972 roku rozpoczął studia dyrygenckie u Masamitsu Takahashiego w tokijskim Kunitachi College of Music. Następnie przeniósł się do Tohogakuen College of Music, gdzie kontynuował naukę pod kierunkiem tak wybitnych pedagogów, jak Seiji Ozawa i Franco Ferrara. Równolegle dyrygował swoimi pierwszymi przedstawieniami operowymi i koncertami, prowadząc orkiestrę Tohogakuen College of Music i Chór Radia Tokijskiego. W tym samym czasie był dyrygentem Akademickiego Chóru Tokijskiego i chóru Jeunesses Musicales of Japan (1976-78). 
 
W 1977 roku zajął trzecie miejsce w konkursie dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Japonii, a rok później wyjechał do Europy, gdzie przez trzy lata studiował w Berlinie. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Milana Horvata i Dietera Gerharda Worma w ramach Letniej Akademii w Salzburgu, gdzie poprowadził też koncert finałowy absolwentów klasy dyrygentury (1979). Efektem tego była bliska współpraca z wiolonczelistami Filharmonii Berlińskiej; w sezonie 1980/81 był tam asystentem dyrygenta i nagrywał z tym zespołem płyty CD dla wytwórni Telefunken.
 
Chikara Imamura jest laureatem wielu nagród na prestiżowych konkursach dyrygenckich: był m.in. finalistą Konkursu Dyrygenckiego im. Guido Cantellego Mediolanie (1980) oraz Konkursu im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1983). Obecnie jest także jurorem konkursów dyrygenckich. Od 1995 roku prowadzi zajęcia z dyrygentury orkiestrowej i chóralnej w Kunitachi College of Music w Tokio.
 
Pracował z wszystkimi wiodącymi orkiestrami japońskimi: NHK Symphony Orchestra, Jeunesses Musicales Orchestra, Tokyo Philharmonic Orchestra, New Japan Philharmonic, Osaka Philharmonic, Kyoto Symphony, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra i Sendai Philharmonic Orchestra. Jako dyrygent gościnny występował m.in. z: Filharmonią Berlińską, Orkiestrą Mozarteum w Salzburgu, Orchestra Filharmonico della Scala, Mediolańską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Varsovia, Duńską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Helsińskiej, a także z orkiestrami symfonicznymi Krakowa, Gdańska i Poznania. Pod jego batutą występowali tacy wybitni soliści, jak: Sheila Armstrong, John Shirley-Quirk, Yuzuko Horigome, Karl-Hermann Mrongovius, Patrick Gallois, Michala Petri, Peter Damm i Christian Lindberg. W 1989 roku poprowadził Hiroshima Peace Concert - coroczny koncert poświęcony ofiarom ataku nuklearnego na Hiroszimę. W latach 1990-96 był pierwszym dyrygentem Tokyo Harmonia Chamber Orchestra. Dokonał wielu nagrań płytowych, występował w radiu i telewizji, pracował m.in. dla stacji NHK, TV Asahi i NTV Japan.
 
Artysta ma szczególny, emocjonalny stosunek do dzieł niemieckiego oraz austriackiego klasycyzmu i romantyzmu; chętnie wykonuje utwory symfoniczne Beethovena, Schuberta i Brahmsa, a także dzieła Mahlera i Richarda Straussa. Był dyrygentem światowych premier wielu utworów japońskich, a niektóre z nich były mu nawet dedykowane. Przygotował również szereg japońskich prawykonań dzieł współczesnych kompozytorów europejskich, takich jak: Othmar Schoeck, Arvo Pärt, Klaus Huber i Oliver Knussen.
 
Koncerty
 
Koncert Symfoniczny
11 marca 2011r.
  program_regionalny__1.jpg logo_ds.png ue_flag.png  

 

 

projekt pn. "Modernizacja obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu"

nr umowy o dofinansowanie: RPDS.04.03.01-02-0035/16

oś priorytetowa 4 - środowisko i zasoby, działanie 4.3 - dziedzictwo kulturowe, poddzialanie 4.3.1 - dziedzictwo kulturowe / konkurs horyzontalny

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO (EFRR) ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO                  W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO (RPO WD) NA LATA 2014-2020

 

instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego finansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego.