Mazo Horn Quartet

miejsce: Wałbrzych, siedziba

godz.19:00 09.05.2014 r.

soliści:
Igor Szeligowski, Krzysztof Stencel, Henryk Kowalewicz, Marek Michalec

zwiń

Mazo Horn Quartet

Zespół powstał w 2011 roku. Złożony jest z czynnych muzyków orkiestrowych: Igor Szeligowski (urodzony w Głuszycy), od roku 2004 jest pierwszym waltornistą Opery Narodowej w Warszawie. W 1999 r. został pierwszym waltornistą założonej przez Krystiana Zimermana Polish Festival Orchestra. W latach 2010-11 był pierwszym waltornistą Teatro Municipal Chile. Stale współpracuje z orkiestrami: Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Filharmonii Pomorskiej oraz Filharmonii Wrocławskiej. Krzysztof Stencel, muzyk kameralista i wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jego pasją jest wykonywanie muzyki na instrumentach historycznych, specjalizuje w grze na rogu naturalnym. Henryk Kowalewicz od 2002 roku współpracuje z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Narodowa oraz z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie. W sezonie 2007-2008 był pierwszym waltornistą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od 2008 roku zdał na pozycje II-go pierwszego waltornisty w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Pedagog w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Marek Michalec od 2005 roku pracuje jako waltornista w Operze Narodowej w Warszawie. Współpracował również z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Opera Kameralna, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Filharmonia Pomorska, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Ideą powstania kwartetu było połączenie pasji gry na najszlachetniejszym z instrumentów dętych blaszanych - waltorni i muzykowania  kameralnego. Muzycy wykonują utwory J. S. Bacha, W. A. Mozarta, G. Rossiniego, R. Schumanna i innych kompozytorów. Kwartet dostaje po swoich koncertach pochlebne recenzje w prasie i na stronach internetowych. Poprzez grę, a także ciekawe, pełne humoru prowadzenie koncertu zespół chce pokazać różnorodne możliwości  instrumentu oraz przyczynić się do jego popularyzacji. Fugi i chorały J.S.Bacha w aranżacji na 4 rogi, uwertury W.A.Mozarta czy Konzertstuck R.Schumanna to najczęściej wykonywane utwory Kwartetu Mazo. W tym właśnie repertuarze spotkają się z wałbrzyską publicznością.

SAKHIOBA

miejsce: Wałbrzych, siedziba

godz.18:00 11.05.2014 r.

zwiń

SAKHIOBA

Propozycja koncertu sławnego gruzińskiego zespołu wokalnego –  14 osobowego chóru męskiego SAKHIOBA jest rzadką Wałbrzychu okazją wysłuchania gruzińskiej polifonii, muzyki liturgicznej, narodowej i etnicznej. Nadto jest ona odpowiedzią na szczególnie liczną obecność turystów z Dolnego Śląska, szczególnie studentów, w Gruzji w minionym 2013 roku.

Takie zainteresowanie wynika z wyjątkowo przyjacielskiej atmosfery z jaką spotykają się Polacy w Gruzji oraz z licznych dawnych i współczesnych związków polsko – gruzińskich.

Ważnym tego elementem jest pamięć po stu gruzińskich oficerach i ośmiu generałach służących przed wojną i w czasie wojny w polskiej armii na wysokich dowódczych stanowiskach. Część z nich zginęła w Katyniu i na polach bitew, walczyli też w Powstaniu Warszawskim.

Szczególnie zasłużonym był pł. Walerian Tewzadze, kawaler Virtuti Militari, obrońca Warszawy w 1939 roku. Dowódca 7 Dywizji Piechoty AK. Po wojnie pod nazwiskiem  Walery Krzyżanowski mieszkał i zasłużył się jako twórca Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie. Dziś przed Radą Miasta stoi jego pomnik.

Zespół SHAKIOBA gościł z koncertami w wielu krajach Europy i Ameryki, brał udział w Festiwalu – „Pieśni naszych korzeni” w Jarosławiu. Poza koncertami w kościołach – muzyka liturgiczna i tradycyjna, w salach koncertowych - z uzupełnieniem instrumentów i tańca – prowadzi też gruzińskie Supry – spotkania za stołem.

Jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych gruzińskich zespołów wokalnych. Twórca zespołu – Malkhaz Erkvanidze jest światowej sławy muzykologiem i śpiewakiem, autorem wielu opracowań muzycznych oraz pomnikowego 24-tomowego dzieła „Gelati Skola” – o najważniejszej szkole śpiewu liturgicznego w Gruzji – Gelati.

Jesteśmy przekonani, że koncert zespołu gruzińskiego SAKHIOBA będzie się cieszył wielkim zainteresowaniem. Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy!

WAŁBRZYSCY SOLIŚCI

miejsce: Wałbrzych, sala filharmonii

godz.19:00 16.05.2014 r.

dyrygent: Michael Meissner

soliści:

Anna Osowska - skrzypce
Wojciech Kud - wiolonczela

zwiń

WAŁBRZYSCY SOLIŚCI

Program:

José Rolón: Overture

C. Saint - Säens: Duo Concertante "La Muse et le Poete", op. 132 na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną.

H. Vieuxtemps: "Duo Brillant", op. 39 na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Allegro maestoso - Adagio - Allegretto

José Rolón: Sinfonía op. 18

 

W programie tego koncertu znalazły się mało popularne lub zupełnie nieznane kompozycje. Po raz pierwszy w Polsce zostaną wykonane dwa utwory Meksykańskiego kompozytora José Rolón. Rolón (1876-1945), także pianista i dyrygent, odebrał wykształcenie muzyczne w Paryżu studiując u Nadii Boulanger. Po powrocie do Meksyku został profesorem kompozycji w Narodowym Konserwatorium Muzycznym. Jego kompozycje cechuje skomplikowana faktura, nie przekraczająca tonalności, bogato inspirowana muzyką meksykańską.

„La Muse et Le Poete” to dojrzała kompozycja Saint Saensa (1835-1921), napisał ten utwór w wieku 74 lat podczas pobytu w Luxorze w grudniu 1909r. jako memoriał dla Mme. J-Henry Carruette. Sam Saint-Saens mówił, że jego zamiarem było pokazanie „konwersacji dwóch instrumentów a nie wirtuozowskiego współzawodniczenia”.  Przeplatają się tu motywy żarliwie liryczne, ogniście brawurowe, czy nasycone dramatyzmem, ale popisywanie się nie jest nigdy celem samym w sobie. Kompozytor doskonale dozuje emocje splatając obie partie solowe w jedną całość. Pomimo tytułu program literacki nie jest wyraźnie sprecyzowany, Saint-Saens podkreślał, że partia skrzypiec to „muza”, a partia wiolonczeli symbolizuje „poetę”. „La Muse et Le Poete” to utwór rzadko wykonywany, spopularyzowany w ostatnich latach m.in. przez  Joshuę Bella czy braci Capucon. W 1910 r. Eugene Ysaye - najbardziej znany uczeń Vieuxtempsa - był pierwszym wykonawcą tej kompozycji wraz z wiolonczelistą  Josephem Hollmannem w Londynie, Saint-Saens akompaniował im na fortepianie.

"Duo Brillante" - trzyczęściowa kompozycja H. Vieuxtempsa z 1864 r. Henri Francois Joseph Vieuxtemps (1820-1881) to belgijski skrzypek, czołowy reprezentant XIX wiecznej szkoły "franko-belgijskiej". 15  lat młodszy Wieniawski uznawał go za swojego mistrza. Grał na skrzypcach Guarneriego z 1741 r. R.Schumann porównywał go nawet do N.Paganiniego. Vieuxtemps to autor wielu wirtuozowskich, efektownych kompozycji, m.in. siedmiu koncertów skrzypcowych i dwóch wiolonczelowych oraz licznych utworów kameralnych. Oprócz czystej techniki odnajdujemy w nich również momenty pełne melancholijnego liryzmu co tworzy iście romantyczną całość.

49. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego

miejsce: Szczawno Zdrój, Teatr Zdrojowy

godz.19:00 23.05.2014 r.

dyrygent: Jerzy Kosek

soliści:

Josef Špacek - skrzypce

zwiń

Dzień Wałbrzyskiego Twórcy

miejsce: Wałbrzych, sala Filharmonii Sudeckiej

godz.17:00 28.05.2014 r.

soliści:
ZESPÓŁ PERKUSYJNY wystąpi w składzie:
 
Mateusz Bednarczyk 
(laureat 1 nagrody Ogólnopolskiego Konkursu 
Perkusyjnego, Warszawa 2013), V kl. Liceum Muzycznego w klasie 
dyrektora ZSzM w W-chu, Krzysztofa Brenka, 
- kotły
 
 
Paulina Kurdybelska 
II kl. OSM II st. w klasie Romana Szkaradka,
- instr. perkusyjne

 
Jakub Ciągło
III kl. SM I st. w klasie Romana Szkaradka, 
- drum-set

 
Teodor Lulis
II kl. OSM II st. w klasie Romana Szkaradka, 
- instr. perkusyjne

 
Marcin Olejarz
I kl. SM II st. w klasie Romana Szkaradka, 
- instr. perkusyjne

 
Mateusz Dela
VI kl. OSM I st. w klasie Romana Szkaradka, 
- instr. perkusyjne

 
Maksymilian Grzeszak
I kl. SM II st. w klasie dyrektora ZSzM w W-chu, 
Krzysztofa Brenka, 
- instr. perkusyjne


Tomasz Dereczenik
III kl. OSM I st. w klasie Romana Szkaradka, 
- instr. perkusyjne

zwiń

Program koncertu 

 

ZESPOŁU PERKUSYJNEGO

ZESPOŁU SZKÓŁ MUZYCZNYCH w Wałbrzychu

pod kierunkiem

ROMANA SZKARADKA

 

1. Jean Michel Jarre, Uwertura. Rewolucja w przemyśle. 

aranżacja Roman Szkaradek

z dedykacją dla Prezydenta Miasta Wałbrzycha 

Pana dra Romana Szełemeja

 

2. autor nieznany, Pierwsza Brygada

aranżacja Roman Szkaradek

 

3. Bob Gaudio, Nie mogę oderwać od ciebie oczu 

aranżacja Roman Szkaradek

 

4. Jean Michel Jarre, Chronologie II 

aranżacja Roman Szkaradek

Wielkie Dzieła Romantyczne

miejsce: Wałbrzych, sala Filharmonii Sudeckiej

godz.19:00 30.05.2014 r.

dyrygent: Gracjan Szymczak

soliści:

Piotr Łukaszczyk - fortepian

zwiń

Wielkie Dzieła Romantyczne

Koncert ABONAMENTOWY


Program:

Piotr Czajkowski

Koncert fortepianowy b-moll op. 23

 

Anton Dvorák 

IX Symfonia e-moll "Z Nowego Świata" op. 95

  program_regionalny__1.jpg logo_ds.png ue_flag.png  

 

 

projekt pn. "Modernizacja obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu"

nr umowy o dofinansowanie: RPDS.04.03.01-02-0035/16

oś priorytetowa 4 - środowisko i zasoby, działanie 4.3 - dziedzictwo kulturowe, poddzialanie 4.3.1 - dziedzictwo kulturowe / konkurs horyzontalny

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO (EFRR) ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO                  W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO (RPO WD) NA LATA 2014-2020

 

instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego finansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego.