Inauguracja Sezonu Artystycznego 2015/2016

miejsce: sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej

godz.19:00 11.09.2015 r.

dyrygent: Marek Pijarowski

soliści:

Krzysztof Jakowicz (skrzypce)


zwiń

Inauguracja Sezonu Artystycznego 2015/2016
ABONAMENT

 

Koncert Symfoniczny

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII SUDECKIEJ

 

w programie:

 L. van Beethoven  Uwertura "Coriolan"
 F.Mendelssohn-Bartholdy  Koncert skrzypcowy e - moll op. 64
 J. Brahms  I Symfonia c-moll op. 68

Wratislavia Cantans - koncert oratoryjny

miejsce: kościół Zbawiciela, plac Kościelny 4, Wałbrzych

godz.19:00 13.09.2015 r.

BILETY:

N 25 zł / U 15 zł

 

do nabycia w sekretariacie Filharmonii Sudeckiej, pn.-pt.: 9:00-16:00, tel. 74 842-32-87 oraz na godzinę przez koncertem w miejscu gdzie się odbywa

 

 

dyrygent: Anatolij Grindenko

zwiń

Wratislavia Cantans - koncert oratoryjny

Chór Patriarchatu Moskiewskiego "Drewnerusskij Raspiew"

 

 

Głębokie, dźwięczne głosy Chóru Patriarchatu Moskiewskiego zapierają dech w piersiach słuchaczy oszołomionych bujnie ornamentowaną muzyką cerkiewną. Zespół postawił sobie za cel ukazanie światu piękna rosyjskiej muzyki sakralnej tłamszonej w czasach Związku Radzieckiego. Święcący tryumfy na całym świecie chór działa w Moskwie jako zespół kościelny, gdzie śpiewa podczas liturgii. 

 

Na Wratislavii chórzyści wykonają dwa opracowania Psalmu 1 rozpoczynającego Księgę Psalmów słowami „Szczęśliwi mąż, który nie idzie za radą występnych” i dalszym opisem pomyślności ludzi bogobojnych. Zabrzmi Hymn Cherubinów skomponowany w polskim monastyrze w Supraślu. Pieśń zachęca wiernych – porównanych do najwyższego chóru anielskiego – by porzucili doczesne troski, „abyśmy przyjęli Króla”. Stychry i tropariony wyjaśniają istotę szczególnych dni w roku liturgicznym. Pieśń Wszystkich strapionych Radość odwołuje się do cudownej ikony Matki Bożej z jednej z moskiewskich cerkwi. W Ektenii Żarliwej (litanii) prośbom diakona będą wtórować charakterystyczne zawołania chóru „Hospodi, pomiłuj” („Panie, zmiłuj się”). Warto zwrócić uwagę na Wielki Prokimenon Dmitra Bortnianskiego – znany kompozytor tworzył w XVII wieku, kiedy to dopuszczono w prawosławiu śpiew wielogłosowy i powstała muzyka cerkiewna, do jakiej dziś jesteśmy przyzwyczajeni. 


W cerkwi, jak niegdyś w całym chrześcijaństwie, nie wolno używać instrumentów, bo dawniej kojarzyły się z kultem pogańskim, mogły też rozpraszać wiernych w trakcie modlitwy. Natomiast śpiew służy wyrażeniu słów – przekazuje i wyjaśnia prawdy wiary. Dlatego rosyjska muzyka cerkiewna to tysiąc lat nieustannego rozwijania możliwości ludzkiego głosu. Koncerty muzyki prawosławnej pojawiały się wielokrotnie na Wratislavii Cantans, festiwalu skupionym wokół śpiewu. Uroczyste, podniosłe pieśni, głoszące radość Zmartwychwstania i przekazujące płynącą z wiary nadzieję, wpisują się w przewodni temat tegorocznego festiwalu, którym jest świętowanie.

 

chor_patriarchatu.jpg

Koncert kameralny

miejsce: sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej

godz.19:00 18.09.2015 r.

soliści:


Robert Foks

gitara, śpiew – gość specjalny

Dariusz Futyma

śpiew

Paweł Tuliński 

gitara 

Mieczysław Noskowiak

keyboard

Leszek Tuliński

gitara basowa

Mieczysław Gorzała

perkusja

zwiń

ABONAMENT

 

Koncert kameralny

"SUMMER BAND" - BLUESOWE INSPIRACJE

 

W programie koncertu znajdą się utwory inspirowane muzyką bluesową, z repertuaru klasyków tego gatunku, między innymi:

 

Blues Brothers  Everybody Needs Somebody, Sweet Home Chicago,
Gary Moore  Still Got The Blues, Parisienne Walkways
Eric Clapton  While My Guitar Gently Weeps
Henry Mancini  Over The Rainbow

oraz utwory własne zespołu.

 

Gościem specjalnym zespołu będzie Robert Foks.

 

Pomysł koncertu  „Bluesowe inspiracje” zrodził się z potrzeby powrotu do „korzeni” muzyki rozrywkowej. Pozornie prosta forma bluesa nadal jest źródłem natchnienia dla wielu znakomitych kompozytorów i wykonawców wyzwalając, dzięki możliwości improwizacji, drzemiące w nich pokłady muzycznej wolności. 

W skład zespołu „Summer Band” wchodzą muzycy, którzy od wielu lat działają na terenie Wałbrzycha i okolic. Rozpoczęli działalność już na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, będąc inicjatorami formacji wykonujących repertuar jazzowy i swingowy. Byli laureatami nagrody specjalnej Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego podczas Ogólnopolskiego Spotkania Big- Bandów w Zielonej Górze. Wykonują zróżnicowany repertuar, a znany dobrze Wałbrzyszanom wokalista i klarnecista Dariusz Futyma od wielu lat niezmiennie „czaruje” publiczność swym głosem.


Robert Foks - pochodzi z Wałbrzycha, gdzie w tutejszych szkołach muzycznych zdobył umiejętności gry na fortepianie i klarnecie.  Na początku lat dziewięćdziesiątych grał i śpiewał w wałbrzyskich zespołach muzycznych: Impro String Quartet (jazz) i Between (blues/rock). W latach 1994 - 1998 był wokalistą legendarnego wrocławskiego zespołu Nurt (płyta zespołu Nurt z 1972), (społeczność na fb). Obecnie jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego lecz nadal śpiewa i gra na wrocławskich jam sessions wykonując znane standardy muzyki amerykańskiej w stylu rock, blues i country.

 

  

Koncert Symfoniczny

miejsce: sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej

godz.19:00 25.09.2015 r.

dyrygent: Gerardo Estrada Martinez

soliści:
 Sulamita Sara Ślubowska  skrzypce
 Bartosz Skibiński  skrzypce
 Sara Dragan  skrzypce
   

zwiń

ABONAMENT

 

Koncert Symfoniczny

LAUREACI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU SKRZYPCOWEGO "Młody Paganini" w Legnicy

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII SUDECKIEJ 

 

w programie:

 G. Rossini: Uwertura do opery "Semiramida"      european_institute_of_cultural_development_logo_1_1.jpg
 H. Wieniawski Polonez koncertowy D - dur op. 4 nr 1
 M. Ravel: Tzigane
 E. Grieg I Suita "Peer Gynt"
 H. Vieuxtemps V Koncert skrzypcowy a - moll
 Evencio Castellanos Santa Cruz de Pacairigua

  

"Koncert pod patronatem honorowym Ambasady Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Polsce"

cintillo_pueblovictorioso_pagina_websinfotos.jpg

Nadzwyczajny Koncert "DWA ŻYWIOŁY"

miejsce: HALA STULECIA we Wrocławiu

godz.19:00 27.09.2015 r.

DWA ŻYWIOŁY

Czegoś takiego jeszcze nie było!

 

Połączenie dwóch żywiołów, nadzwyczajny  koncert  z udziałem Aleksandry Kurzak i Krzysztofa Cugowskiego. Całość uzupełni wielka orkiestra symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą Jerzego Koska, a reżyserią i artystyczną opieką zajmie się dyrektor artystyczny Filharmonii Sudeckiej Tomasz Janczak. Łącznie z chórem na scenie wystąpi ponad 120 osób!

Woda…

Aleksandra Kurzak to światowej sławy, absolutnie najlepsza polska śpiewaczka operowa. Regularnie występuje na najważniejszych scenach i estradach świata, takich jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, La scala w Mediolanie czy Covent Garden w Londynie.

Jako pierwsza Polka w historii wokalistyki podpisała ekskluzywny kontrakt z firmą fonograficzną DECCA i w sierpniu 2011 roku ukazała się jej pierwsza solowa płyta Gioia!. Następnie ukazała się płyta Bel Raggio z ariami Rossiniego oraz Hej Kolęda! z najpiękniejszymi polskimi kolędami. Jej płyty zdobywały tytuły Platynowej i Złotej Płyty.

Bardzo rzadko można ją podziwiać na polskich scenach, tym bardziej jest to niesamowita okazja, usłyszeć ten anielski głos i to w mieście z którego pochodzi i z którym jest duchowo związana.

Ogień…

Krzysztof Cugowski to ikona polskiego rocka. Przez wiele lat wspólnie z zespołem Budka Suflera tworzył niezapomniane przeboje takie jak „Takie Tango”, „Bal Wszystkich Świętych” czy „Jest taki samotny dom”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów rockowych. Na koniec kariery z Budką Suflera w 2014 roku został odznaczony przez Prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej.

Dwa żywioły

Ich wspólny koncert odbędzie się 27 września we wrocławskiej Hali Stulecia. Będzie to superprodukcja z udziałem Filharmonii Sudeckiej oraz chóru Filharmonii Lubelskiej. Na wielopoziomowej scenie wystąpi w sumie ponad 120 osób.

Będzie to muzyczne święto nie tylko dla koneserów muzyki operowej. Artyści wykonają hity operowe, operetkowe, musicalowe a utwory kojarzone z Krzysztofem Cugowskim usłyszymy w specjalnie na ten koncert stworzonych aranżacjach na orkiestrę symfoniczną. Absolutną nowością jednak będą oryginalne duety, których w takim składzie nigdy wcześniej i być może później nie będzie szansy usłyszeć, zobaczyć i przeżyć.

Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z takim połączeniem – najwyższej światowej klasy śpiewaczka operowa wspólnie z niesamowitym głosem polskiego rockmana- legendy stworzą niesamowite wydarzenie. Dodając do tego akompaniament Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej,  partie chóralne oraz oprawę wizualną można powiedzieć tylko jedno – czegoś takiego jeszcze nie było!


dyrygent: Jerzy Kosek i Szymon Makowski

soliści:

ALEKSANDRA KURZAK

 

KRZYSZTOF CUGOWSKI

zwiń

KONCERT NIEABONAMENTOWY

 

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII SUDECKIEJ

CHÓR FILHARMONII LUBELSKIEJ

LWOWSKI AKADEMICKI CHÓR MĘSKI "DUDARYKI"

  program_regionalny__1.jpg logo_ds.png ue_flag.png  

 

 

projekt pn. "Modernizacja obiektów Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu"

nr umowy o dofinansowanie: RPDS.04.03.01-02-0035/16

oś priorytetowa 4 - środowisko i zasoby, działanie 4.3 - dziedzictwo kulturowe, poddzialanie 4.3.1 - dziedzictwo kulturowe / konkurs horyzontalny

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO (EFRR) ORAZ BUDŻETU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO                  W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO (RPO WD) NA LATA 2014-2020

 

instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego finansowania z budżetu Województwa Dolnośląskiego.